Израелски војници убија 16-годишен Палестинец на Западниот Брег

Сподели со своите пријатели

Израелски војници убија 16-годишно момче од Палестина во судири за време на еврејски аџилак на окупираниот северозападен брег, соопшти денеска палестинското Министерство за здравство.

Loading...

Убиен е Гаит Јамин, кој бил застрелан во главата.

 

МАСАКАР ВО АМЕРИКА: Средношколец уби 19 ученици и 2 наставници

 

Конфликтот избувна недалеку од местото каде, според еврејското верување, се наоѓа гробот на Јосиф, еден од 12-те синови на патријархот Јаков, додека Палестинците тврдат дека таму е погребан локален муслимански функционер.

Израелската армија, која ги обезбедуваше аџиите, соопшти дека „стотици Палестинци учествувале во бунтот што избувна кога еврејските аџии влегле во гробот на Јосиф и фрлале камења и молотови коктели“.

 

Loading...

Северна Кореја лансираше три ракети, Јужна Кореја возврати со две

 

„Војниците одговориле и отвориле оган врз осомничениот кој фрлил запалива бомба“, се вели во соопштението на војската.