Израел шокиран од обвинувањата на Абас

Сподели со своите пријатели

Израелскиот премиер Јаир Лапид и другите официјални лица беа шокирани и огорчени откако палестинскиот претседател Махмуд Абас во Берлин го обвини Израел дека извршил 50 холокаусти врз Палестинците во текот на годините.

Loading...

Абас го обвинува Израел дека извршил „50 холокаусти“ додека стоел на германско тло, што не само што е морална срамота, туку и монструозна лага. Историјата нема да му прости, напиша Лапид на Твитер на англиски јазик, пренесува „Тајмс оф Израел“.

Претходникот на Лапид, Нафтали Бенет, на Твитер објави дека за време на неговиот едногодишен мандат, кој заврши во јуни, не се согласил да се сретне со Абас или да унапреди какви било дипломатски разговори, дури и кога се соочувал со притисок од внатре и надвор од Израел.

Партнерот кој го негира холокаустот, ги прогонува нашите војници во Хаг и плаќа стипендии на терористите не е партнер, додаде тој, мислејќи на повторените палестински жалби до Меѓународниот кривичен суд и месечните плати што ги исплаќа палестинските власти на осудените терористи и на семејства на загинатите напаѓачи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фејсбук го блокираше обидот на Кина да влијае на изборите во САД

Израелскиот министер за финансии Авигдор Либерман издаде изјава во која Абас го нарече терорист кој се занимава со дипломатски тероризам, негирање на холокаустот и заколнат непријател на Израел.

Тој изјави дека Абас е поопасен од сите терористички оперативци на Хамас и палестинскиот исламски џихад.

Дани Дајан, претседател на израелскиот Меморијален центар и музеј на холокаустот Јад Вашем, рече дека зборовите на Абас се ужасни и „заслужуваат презир“ и дека германската влада мора соодветно да одговори на ова непростливо однесување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ураганот Иан нова катаклизма што ги зголемува цените

Обвинението на Абас вчера, изнесено на прес-конференција по средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин, исто така предизвика повици за поостар одговор од Германија и нејзиниот лидер, кој беше критикуван што не реагираше веднаш, а дури подоцна го изрази своето незадоволство поради забелешката. „Тајмс на Израел“.

Loading...

На крајот од прес-конференцијата, палестинскиот претседател предизвика бес со изјавата дека Израел врши холокауст врз Палестинците.

На прашањето на новинарите по вчерашната средба со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин, дали како палестински лидер планира да им се извини на Израел и Германија за нападот во пресрет на 50-годишнината од овој напад следниот месец, Абас наместо да одговори, изнесе обвинувања. за злосторства извршени од Израел од 1947 година.

„Ако сакаме да поминеме низ минатото, само напред“, им рече на новинарите Абас, кој зборуваше арапски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела уште една ракета

Имам 50 масакри што ги изврши Израел, 50 масакри, 50 колежи, 50 холокаусти, рече Абас, внимавајќи да го каже последниот збор на англиски, објави „Тајмс оф Израел“.

Шолц, кој стоеше до него, со очигледен гнев ја следеше презентацијата на својот гостин, а портпаролот на канцеларот го најави крајот на прес-конференцијата веднаш по излагањето на Абас.

„За нас Германците, какво било релативизирање на посебноста на Холокаустот е неподносливо и неприфатливо. Згрозен сум од безобразните изјави на палестинскиот претседател Махмуд Абас“, напиша Шолц денеска на Твитер, пренесе Ројтерс.

Германија долго време инсистираше на тоа дека терминот треба да се користи само за опишување на злосторствата на нацистите кои убија шест милиони Евреи пред и за време на Втората светска војна.