ISW: Опасна игра на Путин, аларм за Финска и Молдавија

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин се обидува да го убеди Западот да ја предаде Украина преку преговори кои го исклучуваат Киев, објави американскиот тинк-тенк Институт за проучување на војната (ISW).

Loading...

Аналитичарите на ISW веруваат дека Путин намерно ја реконструирал војната на домашен и меѓународен план како борба против Западот, а не Украина, што ќе му даде посилна позиција на преговарачката маса.

Имено, рускиот лидер го идентификуваше Западот како руски „непријател“ и имплицираше дека Русија се бори во Украина за да го победи Западот.

Путин го кажа ова како одговор на прашањето на руски војник за помошта на Западот за Украина за време на состанокот во воената болница во понеделникот, велејќи дека само прашањето за Русија не е неопходно за Западот да ѝ помогне на Украина, туку дека Западот всушност е непријател на Русија.

Путин додаде дека Украина сама по себе, како што рече, не е непријател на Русија, туку дека западните актери „кои сакаат да ја уништат руската државност“ и да постигнат „стратешки пораз на Русија на бојното поле“ се непријатели на Русија.

Тој тврди, како што беше посочено, дека западните елити се обидуваат да ја скршат Русија на пет дела и дека се обидуваат да го направат тоа користејќи ја Украина, но дека ситуацијата на фронтот се менува и дека Русија „ќе се справи со побрзо отколку што може Западот се справи со Русија на боиштата во Украина“.

Тој додаде дека проблемот не е во испораките на помош од Запад за Украина и истакна дека Украина е веќе „целосно уништена“, дека од таа земја „не остана ништо“ и дека, како што рече, постојат само благодарение на добротворни цели.

„Путин веројатно намерно и лажно ја претставува Украина како пион без посредник во конфликтот меѓу Русија и Западот за да ги прикрие своите експанзионистички и максималистички цели за воспоставување целосна ефективна руска контрола врз Украина“, се вели во најновиот извештај на ISW.

Loading...

Исто така, се проценува дека неговата намера е да преговара исклучиво со Западот за иднината на Украина во руската сфера на влијание и само за западот да ја напушти Украина.

ISW истакнува дека нема индикации во неговите неодамнешни коментари и изјави кои би укажале дека тој е заинтересиран за мировни преговори со самата Украина.

Путин, всушност, имплицираше дека Русија води егзистенцијална војна против Западот во Украина и тврди дека западната реторика неодамна се префрли на тоа како „брзо да се стави крај на конфликтот“.

„Оваа формулација имплицира дека Путин ги гледа конфликтот и потенцијалните преговори како нешто меѓу Русија и Западот, а не како конфликт и потенцијални преговори меѓу Русија и Украина.

Според ISW, Путин поставува услови за информирање со цел преку преговори да го убеди Западот да ја предаде Украина.

Тинк-тенкот предупредува и на опасностите што се закануваат доколку Западот тргне во таа насока, посочувајќи дека секое поткопување на режимот на украинскиот претседател Володимир Зеленски може да има катастрофални последици за европскиот регион.

„Секоја заложба на Запад кон преговорите за иднината на Украина што би ја заобиколила Украина ќе биде знак за Русија дека може да ја наметне својата волја на земјите за кои смета дека се во нејзината сфера на влијание – дури и други земји, потенцијално вклучувајќи ги Финска и Молдавија, кои различни руски актери почнаа да поставуваат барања за информации за идните кампањи“, како што е наведено.

Рускиот претседател додаде дека и Русија сака да го прекине конфликтот меѓу Русија и Западот, но само под условите на Кремљ и нагласи дека Русија нема да се откаже од своите позиции.

Loading...

Путин, беше предупредено, не ја гледа Украина како независен актер и затоа ја прикажува неговата целосна инвазија како конфликт меѓу Русија и Западот, намерно искривувајќи ја реалноста дека Русија ја нападна Украина со цел да го уништи суверенитетот и територијалниот интегритет на соседната земја.

Инсистирањето на Путин на промена на западниот наратив, понатаму се предупредува, може да значи дека секое колебање во поддршката на Западот за Украина и сите украински порази на бојното поле ќе го сфати како руска победа во овој, како што тој го претставува, конфликт меѓу Русија и Запад.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.