Институт за војна: Путин сака да се ослободи од моќниот шеф на Вагнер

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната во својата нова анализа тврди дека Путин бара начин да го маргинализира сè помоќниот шеф на Вагнер.

Loading...

Вагнер од Пригожин претрпе големи загуби во битките за Бахмут и Соледар, но ISW забележува дека е можно Путин да се чувствува загрозен од растечката моќ на Евгениј Пригожин.

Така, во новата анализа пишуваат дека Путин се оддалечува од Пригожин и се свртува кон традиционална, конвенционална армија.

Како доказ за дистанцирањето, ISW наведува дека Путин го деградирал командантот Сергеј Суровкин, инаку близок сојузник на Евгениј Пригожин.

Ова, според ISW, најверојатно ја нарушило способноста на групата Вагнер да набавува опрема преку воени канали.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Самитот ЕУ - Украина во петок во Киев

Суровкин сега му одговара на Валери Герасимов, началник на Генералштабот на руската армија.

ISW истакнува дека Путин не ги препишал заслугите на силите на Вагнер за преземањето на Соледар за време на телевизиското интервју на 15 јануари.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...