Институт за проучување на војната: Она што го прави Пригожин е без преседан

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната објави нова анализа и мапа на повеќемесечниот конфликт во Украина.

Loading...

Руското Министерство за одбрана ги ескалира тврдењата за руски територијални придобивки во Доњецката област на 13 и 14 ноември, веројатно за да нагласи дека руските сили ги интензивираат операциите во Доњецката област по повлекувањето од десниот брег на Херсонската област.

Направете добивки

Руското Министерство тврди дека руските сили го завршиле заземањето на Мајорск (20 километри јужно од Бахмут) на 13 ноември и Павливка (45 километри југозападно од градот Доњецк) на 14 ноември, по неколку недели без претензии за руски територијални придобивки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина тврди дека по 100 мобилизирани Руси дневно се јавуваат да се предадат

Како што процени ISW на 13 ноември, руските сили најверојатно ќе прераспоредат трупи во Доњецката област по напуштањето на десниот брег на Херсонската област, што најверојатно ќе доведе до засилени операции околу Бахмут, градот Доњецк и во западната Доњецка област.

Руските сили веројатно ќе постигнат придобивки во тие области во наредните денови и недели, но тие придобивки веројатно нема да бидат оперативно значајни.

Критика за Русите

Руските воени блогери ја искористија посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Херсон за да го критикуваат рускиот воен капацитет позначајно од претходните денови.

Тие најмногу се жалеа дека Зеленски пристигнал во Херсон и можел да се движи наоколу со релативно мала загриженост за руските напади и се прашуваа зошто руските сили не започнаа напади против Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленска во Британија: Сексуалното насилство е најсуров начин да се покаже надмоќ

Еден истакнат воен блогер истакна дека ова покажува дека Русија не сака да победи во војната и ги критикуваше руските сили што му дозволиле на Зеленски да стапне на „руска територија“.

Loading...

Финансиерот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, продолжува да се етаблира како високо независен, сталинистички воен лидер во Русија, станувајќи истакната фигура во националистичката провоена заедница.

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.