Инстаграм може да се врати во Русија ако ја промени политиката и им се извини на Русите

Сподели со своите пријатели

Русија би можела да го деблокира Инстаграм, кој е забранет во Русија бидејќи е во сопственост на корпорацијата Мета, која е означена како екстремистичка во Русија, доколку социјалната мрежа ја промени својата политика и издаде официјално извинување до руските граѓани, изјави рускиот пратеник Антон Горелкин.

Loading...

„Прво оваа социјална мрежа треба да ја промени својата политика, да ги блокира сите повици за убивање на нашите граѓани, моите сограѓани. Второ, треба да им се извини на руските граѓани“, изјави заменик-шефот на Комитетот за информатичка политика на Државната дума, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин ги потпиша законите за влез на четири украински територии во Русија

Тој рече дека во спротивно социјалната мрежа нема да може да води конструктивни разговори со рускиот регулатор.

На 21 март, Москва ја означи работата на Инстаграм и Фејсбук како екстремистичка активност, забранувајќи ги во Русија.

На Мета ѝ е забрането да отвора канцеларии и да врши комерцијални активности во Русија. Генералното обвинителство смета дека активностите на Мета се непријателски настроени кон Русија и нејзините вооружени сили.

Канцеларијата на јавниот обвинител го изведе Мета на суд откако компанијата привремено им дозволи на жителите на некои земји да објавуваат информации на нивните сметки кои содржеле повици за насилство врз Русите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Украинската армија постигна голем напредок

Рускиот истражен комитет покрена кривична истрага за повици за насилство и убиства против Руси.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...