Гутереш: Опасноста од нуклеарни конфликти се врати

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, во понеделникот изјави дека заканата од нуклеарен конфликт се вратила по неколку децении и ги повика нуклеарните држави да се обврзат дека нема да го користат прво оружјето.

Loading...

Секој напад врз нуклеарна постројка е „самоубиствен“, рече Гутереш, одговарајќи на извештаите за обновено руско гранатирање на украинската постројка Запорожје, најголемата европска нуклеарна централа.

Гутереш зборуваше на прес-конференција во Токио, откако присуствуваше на Меморијалната церемонија на мирот во Хирошима во саботата за комеморација на 77-годишнината од првото атомско бомбардирање во светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руската новинарка која протестираше во програма во живо, избега од домашен притвор

Тој, исто така, ја повика Јапонија да го запре јавното и приватното финансирање на проекти за јаглен, како дел од посветеноста на земјата за намалување на емисиите на фосилни горива.

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси во саботата изрази голема загриженост поради гранатирањето на Запорожје, предупредувајќи на опасност од можна нуклеарна катастрофа, која може да ја загрози животната средина и јавното здравје во Украина и пошироко.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започна ослободувањето на Луганск, вели гувернерот

Станицата во Запорожје беше окупирана од руските воени сили на почетокот на војната, но таму сè уште работат украински техничари.

Во петокот, далноводот во објектот беше гранатиран и погоден, принудувајќи ги операторите да го затворат реакторот, иако не беше откриено истекување на радиоактивно.

Двете страни се обвинија меѓусебно за „нуклеарен тероризам“ во саботата.

Loading...

Украинската државна нуклеарна компанија Енергоатом ја обвини Русија за штетата, додека руското Министерство за одбрана ги обвини украинските сили за гранатирање на централата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вершинин: Исклучувањето на Русија од ОН е невозможно и опасно

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.