Граѓаните протестираа под мотото “Правда за Мартин, слобода за сите” (видео)

Сподели со своите пријатели

На годишнината од смртта на Мартин Нешковски кој беше убиен на прославата на ВМРО ДПМНЕ по парламентарните избори во 2011 година, вчера во Скопје, повеќе од илјада луѓе излегоа на улица барајќи правда и одговорност за неговата смрт.

Loading...

Протестната маса се упати кон МВР каде специјалните сили не им дозволија пристап, по што масата се упати кон зградата каде живее премиерот Никола Груевски, барајќи тој да излезе надвор.

Колоната ја предводеа братот на Мартин, Александар и неговата мајка.

Четири години по смртта семејството и невладините организации сметаат дека истрагата за случајот била несоодветна.