Го избодела своето момче 108 пати и го убила. Доби условна казна

Сподели со своите пријатели

Откако го убила своето момче со 108 убоди со нож за време на „психоза предизвикана од канабис“, жена од Калифорнија е осудена на само две години условна казна и 100 часа општествено корисна работа, пишува New York Post.

Loading...

Судијата на Врховниот суд на округот Вентура, Дејвид Ворли, пресуди дека 33-годишната Брин Спејчер „не ја контролирала својата постапка“ кога доживеала психотична епизода и фатално го избодела своето момче, Чад О’Мелиа (26) во неговиот стан во мај 2018 година.

Експертите на обвинителството и одбраната утврдиле дека пушењето марихуана од бонг ја фрлило жената во психотична епизода.

„Од тој момент таа немала контрола над своите постапки“, рече Ворли.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов Зеланд го повлекува законот за забрана на цигари

Спајчер и О’Мелија се гледале неколку недели пред таа брутално да го убие.

По убиството полицијата ја пронашла облеана во крв како хистерично плаче покрај неговото тело, а се уште го држи ножот во рака.

Кога се обиделе да ја разоружаат, таа си забила нож во грлото.

Спејчер, која минатиот четврток наполни 33 години, го избола и своето куче за време на инцидентот.

Loading...

Чад О’Мелија беше прогласен за мртов на местото на настанот.

Адвокатите на Спајчер тврдеа дека нивниот клиент, кој наводно бил неискусен пушач на трева во тоа време, „ненамерно се напушил“ во времето пред убиството.

Нејзиното момче наводно ја убедувало да земе уште еден дим од бонгот затоа што не се напушила по првиот, објавија медиумите во декември.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тројца мажи во Британија обвинети за планирање терористички напад

Таа веднаш имала негативна реакција и панично отишла во тоалет пред да го изврши убиството.

Според законите во Калифорнија, едно лице е одговорно за своите постапки доколку е под дејство на дрога или алкохол, освен ако интоксикацијата е ненамерна.

На поротниците им требаа помалку од четири часа за да ја прогласат Спајчер за виновна за убиство од небрежност.

За време на изрекувањето на пресудата во вторникот, Спејчер плачеше на суд додека му се извинуваше на таткото на жртвата, Шон О’Мелија.

– Моите постапки го растурија вашето семејство. Внатре сум скршена и повредена. Ме боли што никогаш повеќе не си го видел Чад – рече таа.

Loading...

Спајчер, претставена од обвинителството како девојка од забава која само сакаше да се издигне ноќта кога ја уби О’Мелија, беше прикажана во поинакво светло од нејзиниот татко за време на сослушувањето за изрекување на пресудата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го забрани извозот на бензин на шест месеци

– Цел живот работеше помагајќи им на другите – изјави Мајк Спејчер.

Таткото на жртвата го обвини судијата дека е пристрасен и тврди дека неговата пресуда претставува опасен преседан.

– Само што им даде дозвола на сите во сојузната држава Калифорнија кои пушат марихуана да убијат некого – рекол ожалостен татко.

– Нема победници во оваа трагедија – изјави Брендан О’Мелиа, вујко на жртвата.

– Сепак, одговорност може да има.

Адвокатот на Спајхер, Боб Шварц, ја нарече пресудата на судијата Ворли „точна и храбра“.