Германија потврди: Испраќа тенкови во Украина!

Сподели со своите пријатели

Германија потврди дека ќе испрати тенкови Леопард 2 во Украина, по неколкунеделен дипломатски притисок да го стори тоа.

Loading...

Прашањето за испорака на тенкови „Леопард“ во Украина предизвика поделби во претходниот период меѓу западните сојузници, членки на Контакт групата за одбрана на Украина.

На минатонеделниот состанок на Контакт групата во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија, каде што се собраа министрите за одбрана и началниците на генералштабовите на армиите на членките на НАТО и земјите партнери, главната пречка за испораката на тие тенкови беше ставот на Берлин.

Наскоро повеќе….

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.