Германија: Полска може да испрати тенкови Леопард во Украина без одобрение

Сподели со своите пријатели

Полска може да испрати тенкови Леопард без одобрение, изјави портпаролот на германската влада.

Loading...

Додаваат дека немаат информации за официјалното барање.

Германија има извозна дозвола за главниот борбен тенк Леопард, па затоа мора официјално да овласти други земји да го испратат во странство.

Коментарите на портпаролот уследија откако полскиот премиер рече дека неговата земја може да ги испрати своите тенкови без разлика дали ќе добие германска дозвола или не.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел размислува за снабдување на Украина со одбранбениот систем „Железна купола“