Германците годинава купиле 600.000 електрични греалки

Сподели со своите пријатели

Германците би можеле да ја преоптоварат електричната мрежа бидејќи се префрлаат на неефикасни електрични грејачи во обид да избегнат недостиг на гас оваа зима, предупредија комуналните претпријатија.

Loading...

Домаќинствата снабдени со електрични греалки, вклучително и преносливи, покажаа податоците за продажбата, поради стравувањата дека Русија би можела да го намали или дополнително да го ограничи снабдувањето со гас.

Германците купиле 600.000 електрични уреди за греење во текот на првата половина од годината, што е речиси 35 отсто повеќе од претходната година, според пазарниот истражувач GfK.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ураганот Иан повторно засили откако ја помина Флорида (ВИДЕО)

Генералниот директор на германското здружение на компании за енергија и вода BDEW, Керстин Андреае за весникот Handelsblatt изјави дека корисниците може да останат со уште повисоки сметки за струја доколку не ги користат уредите штедливо, пренесува Klix.ba.

„И тие можат да ја преоптоварат електричната мрежа, на пример, кога многу домаќинства ги вклучуваат електричните грејачи во еден дел од градот во исто време во студена зимска ноќ“, рече Андреа.

Таа рече дека ги разбира стравувањата на луѓето од студените домови, но некои од овие одлуки „би можеле да се вратат како бумеранг“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Морнариците на Јужна Кореја, САД и Јапонија одржаа вежби против подморници

Германија, заедно со другите земји од Европската унија (ЕУ), се обидува да ги поддржи домовите и индустриите оптоварени со дополнителното зголемување на цените на енергијата, откако Русија ги запре испораките на гасоводот Северен тек 1.

Се верува дека дури и со „многу високи“ цени на гасот, електричните греалки сепак би ги чинеле корисниците повеќе од централното греење на гас, што е најчестиот облик на греење на станови во земјата.

Loading...

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.  

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шведска: За инцидентот со гасоводот е одговорна некоја држава