ФСБ негира дека диверзанти ја нападнале Русија: „Претрпеа големи загуби, загинаа 100 луѓе“

Сподели со своите пријатели

Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија негира упад на диверзанти во пограничните населби на регионите Белгород и Курск.

Loading...

Според службата, диверзантите претрпеле големи загуби: загинале 100 луѓе, уништени се шест тенкови, топови Цезар и 20 оклопни возила.

Министерството за одбрана го наведе и обидот на саботери да навлезат во руските региони во три правци, пишува Комерсант.

Според воениот оддел, уништени се вкупно пет тенкови. Според министерството, диверзантите се обиделе да пробијат од населбите Одноробовка, Нехотејевка и Сподарјушино во регионот на Белгород.

Беа одбиени четири напади. Беше обид за упад во областа Теткино во областа Курск.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Војната на Русија против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Претходно, гувернерот на областа Курск, Роман Староит, извести за битката во областа на селото Теткино во областа Глушковски.

Шефот на регионот рече и дека не се во можност да ја поминат границата.

Според ФСБ, армијата продолжува да ги напаѓа вооружените формации во украинската погранична област.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.