Французите масовно даваат отказ во потрага по постојана работа

Сподели со своите пријатели

Работниците во Франција ги напуштале своите работни места во рекорден број на крајот на 2021 година и на почетокот на 2022 година, главно во потрага по постојана работа, покажа извештајот на Министерството за труд.

Loading...

Повеќе од милион Французи ги напуштиле своите работни места во периодот од октомври минатата година до март оваа година, според студијата на истражувачкото тело на министерството Дарес, а 90 отсто од нив сакале договори за трајно вработување кои нудат ниво на заштита меѓу најдобрите во светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто по силниот ураган некои плажи во Флорида пресушија?

Бројката е рекордно висока, но трендот не е толку изразен кога се зема предвид зголемувањето на вкупната работна сила во последните години, забележува Дарес.

Сè повеќе луѓе во многу земји ширум светот ги напуштаа своите работни места за време на пандемијата на Ковид 19, преиспитувајќи ги изборите за работа и живот.

Американскиот професор Ентони Клоц го нарече овој тренд „голема резигнација“.

Француските податоци не укажуваат на огромно намалување на работната сила, тврди Дарес.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НАТО: Сите информации укажуваат на саботажа на Северен тек 1 и 2

Според нивното истражување, стапката на откази во Франција во првиот квартал изнесувала 2,7 отсто и била највисока во периодот по финансиската криза 2008/2009 година. година, но сепак нешто пониско од пред самата криза кога изнесуваше 2,9 отсто.

„Во сегашното опкружување, зголемувањето на стапката на оставки изгледа нормално и во согласност со економското закрепнување од кризата предизвикана од Ковид 19“, објаснуваат оттаму.

Loading...

Напнатоста на пазарот на труд е и во корист на работниците, што им отвора низа можности во потрагата по работа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британската премиерка го брани владиниот економски план

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.