Француски министер: Не мора да бидеме против Кина, ако сме сојузници на САД

Сподели со своите пријатели

Францускиот министер за економија Бруно Ле Мер во вторникот го бранеше своето тврдење дека Европската унија мора да ја изгради својата „независност“ и „стратешко планирање“ во однос на САД, откако претседателот Емануел Макрон ја истакна поентата на неговото враќање од Кина.

Loading...

„Претседателот на Републиката е апсолутно во право кога бара европска независност и суверенитет, како што тоа го прави од 2017 година“, изјави Бруно Ле Мер за радио Европа 1.

„Очигледно ние сме сојузници на САД, споделуваме исти вредности, делиме многу заеднички економски интереси, но не мора да бидеме против Кина бидејќи сме сојузници на САД“, продолжи тој. И не треба да бидеме дел од ривалството меѓу САД и Кина. Сакаме да изградиме европска независност, да ја зајакнеме Европа“, додаде бројот два на француската влада.

„Европа треба да го окупира третиот пол“

Како и ЕУ, Франција го избира „патот на дијалогот“, посочи тој. „Зарем тоа не е подобро од логиката на конфронтација и забрзување на каков било конфликт? се прашуваше тој. Во интервју за францускиот деловен дневен весник Les Echos во неделата, Макрон ја отфрли „блоковската логика“ и ја повика Европа да биде независна од САД и Кина по прашањето за Тајван и да усвои „трет пол“.

По тие изјави, дадени по враќањето од Кина, францускиот претседател во вторник ќе ја започне дводневната државна посета на Холандија, каде што ќе ја претстави својата визија за европскиот суверенитет и безбедност во економските и индустриските прашања.

Макрон се залага за обемен план за инвестирање во зелените индустрии како одговор на планот што го лансираше неговиот американски колега Џо Бајден, кој ја загрозува европската економија.

Макрон истакна дека прашањето за Тајван мора да се реши со дијалог

„Не мора да бидеме фатени меѓу карпа и тешко место, мораме да ја изградиме сопствената сила“, рече Бруно Ле Мер.

Како што соопшти во вторникот Елисејската палата, Макрон нагласил дека прашањето за Тајван мора да се реши со дијалог, во разговорите со кинескиот претседател Си Џинпинг.

Loading...

Пекинг инсистира дека Тајван, самоуправна демократија, е дел од нејзината територија, иако Тајван има независна влада од 1949 година додека во исто време Пекинг, кој започна тридневни воени вежби околу Тајван, се обидува да го изолира Тајван на меѓународно ниво.