Франција погодена од втор штрајк против пензиските реформи

Сподели со своите пријатели

Вториот по ред национален штрајк во вторникот предизвика прекин на електричната енергија, јавниот превоз и наставата во училиштата како реакција на владините планови да ги принуди работниците да работат подолго пред пензионирањето во Франција.

Loading...

Синдикатите, кои закажаа протестни собири ширум Франција во текот на целиот ден, сакаат да го продолжат притисокот врз владата и се надеваат дека ќе го повторат големиот одѕив на првиот национален ден на протести на 19 јануари.

Тој ден, повеќе од милион луѓе маршираа против поместување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години и забрзување на планираното одложување до целосната возраст за пензионирање.

– Оваа реформа е неправедна и брутална. Преминот кон пензионерскиот систем на 64-годишна возраст е назадување за општеството – изјави Лук Фаре, генерален секретар на синдикатот на државни службеници УНСА.

Само секој трет брз TGV воз сообраќаше во вторник, а уште помалку локални и регионални возови, додека метрото во Париз беше сериозно нарушено.

Половина од наставниците во основните училишта ќе ја напуштат работата, соопшти нивниот синдикат, додека работниците во рафинеријата за нафта и работниците во другите сектори, вклучително и јавните радиодифузери, кои пуштаа музика наместо информативни програми, исто така штрајкуваа.

Снабдувањето со електрична енергија во Франција е намалено за 4,4 отсто, или 2,9 гигавати, бидејќи работниците во нуклеарниот реактор и термоцентралата се приклучија на штрајкот, покажуваат податоците на комуналната групација ЕДФ.

TotalEnergies соопшти дека нема испораки на нафтени деривати од нејзините француски локации поради штрајкот, додавајќи дека бензинските пумпи се целосно порибени и дека потребите на клиентите се задоволени.

Loading...

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.