Франција гради сојуз за испраќање војници во Украина. „Мораме да повлечеме црвени линии“

Сподели со своите пријатели

Франција гради сојуз на земји отворени за потенцијално испраќање западни трупи во Украина – и го продлабочува конфликтот со повнимателен Берлин во процесот.

Loading...

Францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурне беше во Литванија во петокот, каде што се состана со колеги од Балтикот и Украина за да ја поттикне идејата за испраќање странски трупи во Украина за помош во области како што е деминирањето.

„Не е до Русија да ни кажува како треба да ѝ помогнеме на Украина во наредните месеци или години“, рече Сежурне на состанокот со кој претседаваше литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис, а на кој присуствуваше и неговиот украински колега Дмитро Кулеба.

„Не е до Русија да организира како ќе ги распределиме нашите акции или да поставуваме црвени линии. Затоа, ние одлучуваме меѓу себе.“

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

Сежурне постојано ги спомнуваше операциите за деминирање како можност, велејќи дека тоа „може да значи дека ќе испратиме некои војници, но тоа не значи дека тие ќе се борат“.

„Украина не побара од нас да испратиме војници. Украина во моментов бара од нас да испратиме муниција“, рече францускиот министер.

„Ништо не исклучуваме за следните месеци“, заклучи тој.

Варшава и балтичките земји го менуваат својот став

Балтичките министри ја пофалија Франција за „размислувањето надвор од рамката“.

Loading...

Францускиот претседател Емануел Макон минатиот месец ја зголеми можноста за испраќање западни војници во Украина.

Веднаш потоа, повеќето европски земји – вклучувајќи ги Германија, Чешка и Полска – рекоа дека немаат такви планови.

Сепак, трите балтички земји, кои се најизложени на каков било руски напад доколку Москва успее во војната против Украина, се многу поотворени за оваа идеја.

Варшава исто така го менува својот став.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

„Присуството на силите на НАТО во Украина не е незамисливо“, рече министерот за надворешни работи Радослав Сикорски во петокот во Полска, додавајќи дека ја цени иницијативата на Макрон.

„Се работи за фактот дека треба да се плаши од рускиот претседател Владимир Путин, а не дека ние се плашиме од Путин“, рече тој.

Сежурне изрази загриженост дека Москва „ги насочува погледот кон балтичките земји“, кои некогаш беа дел од советската империја, а сега се членки на ЕУ и НАТО.

„Мораме да повлечеме црвени линии“

„Не може да има никакво „освен“. Мораме да повлечеме црвени линии за Русија, а не за нас самите. Не може да се исклучи ниту една форма на поддршка за Украина. Мора да продолжиме да ја поддржуваме Украина секаде каде што е најпотребно“, рече тој.

Loading...

Иако Германија е убедливо најголемиот европски донатор на воена помош за Украина, таа се најде под силен притисок поради нејзината неподготвеност да испрати крстосувачки ракети со долг дострел Таурус во Киев поради страв од провокација на Москва.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Војната на Русија против Украина е егзистенцијална закана за Европа

„Мене лично ми е доста од стравот од ескалација“, изјави Кулеба.

„Нашиот проблем е што сè уште имаме луѓе кои размислуваат за оваа војна во смисла на страв од ескалација“, ја критикуваше Германија украинскиот министер.

„Од каква ескалација се плашите? Што друго треба да се случи со Украина за да сфатите дека овој страв е бескорисен? Што очекувате од Путин? „Па, јас испратив тенкови, но не испратив проектили или војници , па можеби ќе бидеш поблаг кон мене отколку кон другите?’ Така не мисли Путин, не се однесува така кон Европа“, остар беше Кулеба.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.