Форин полиси: 80.000 руски војници убиени или ранети од почетокот на инвазијата

Сподели со своите пријатели

И покрај големите загуби во своите редови, тоа не го спречи Кремљ да се задржи на украинските области што ги контролира, дури и кога украинските сили напредуваа во Херсон.

Loading...

Американското Министерство за одбрана проценува дека околу 80.000 руски војници се убиени или ранети од почетокот на руската сеопфатна „инвазија“ на Украина пред околу шест месеци, според американскиот политички магазин „Форин полиси“, цитирајќи изјави на висок функционер на Пентагон.

Кога администрацијата на претседателот Џо Бајден објави нов пакет воена помош од 1 милијарда долари за Украина (најголемата исплата што Вашингтон ја испрати на Киев од почетокот на војната), американските власти се обидоа да го свртат вниманието на жртвите од војната врз руската војска, истакнувајќи дека тоа е најголем интензивен конфликт во Европа од Втората светска војна, се вели во извештајот на магазинот подготвен од дописникот на Пентагон Џек Дојч.

Новинарот го цитираше Колин Кал, висок политички функционер во Пентагон, кој рече дека има огромен број на жртви во редовите на руската војска.

„Мислам дека можеме безбедно да кажеме дека руските загуби беа 70.000 или 80.000 мртви за помалку од шест месеци“, рече тој.

Украина ѝ нанесува загуби на Русија

Горенаведените проценки, како и другите објавени од американската влада, покажуваат дека Украина предизвикала загуби од над 10.000 војници на руската армија само во последниот месец, односно откако Киев добил нови повеќецевни ракетни системи од САД, Британија и Германија.

И покрај големите загуби во своите редови, тоа не го спречи Кремљ да се задржи на украинските области што ги контролира, дури и кога украинските сили напредуваа во Керсон, изјавија независни експерти за Foreign Policy.

Списанието вели дека украинските власти побарале од САД да им обезбедат ракетни системи способни да погодат руски цели на речиси 200 милји подалеку, заедно со стотици ракети HIMARS, но администрацијата на Бајден ја предупреди Украина да не гаѓа цели на руска територија, пренесува Ал Џезира Балканс.

Loading...

Пентагон проценува дека Русија распоредила 120 тактички баталјони од околу 100.000 војници на почетокот на војната во Украина.

Експертите веруваат дека новите проценки за руските воени жртви најверојатно ќе вклучуваат паравоени сили и доброволци, како што е групата на Вагнер, која Москва ја повика од други боишта во Либија, Сирија и централна Африка за да се бори на фронтот во регионот на Донбас.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.