02.07.2019 03:59

Филипини на Канада врати 1.500 тони смет: „Јадете го ако сакате“

Facebook Twitter Google+

Голем теретен брод со 69 контејнери полни со отпад пристигнаа во Ванкувер, месец дека откако Филипини одлучи дека нема да биде канадска депонија.

Бродот вратил 1.500 тони контаминиран домашен отпад.

loading...

Филипини го затвораат островот за туристите

Сметот, кој е означен како хазарден, го сочинуваат пластични шишиња, електрични уреди и дурги отпадни материјали како пелени, а на канадскиот брег вратени се по цели шест години чекање во филипинското пристаниште.

Бродот Ана Маерск снимен е како пристигнува на терминалот Делтапорт во Ванкувер по едномесечен пат од југоисточна Азија.

Сравувајќи од можна контаминација, градот наскоро отпадот ќе го изгори, пренесува Раша тудеј.

Кит угина откако проголтал над 40 килограми пластика

– Помалку е „единствен материјал“ рекол Пол Хендерсон, претставник на службата за преработка на цврст отпад во Ванкувер.

Иако тоа не е еколошки начин за решавање на прашањата за отпадот, неговото спалување е многу подобро од идејата на филипинскиот претседател Родриго Дутерте која им ја предложил на канадските власти, пред да го прати бродот.

– Подгответе се за голем прием. Изедете го ако сакате, порачал Дутерте.

loading...

Се нурна на најдлабокото место каде човекот може да оди, а таму пронајде пластика (ВИДЕО)

Отпадот кој е вратен, на Филипини е испраќан во 2013 година, но не ги исполнил владините еколошки стандарди. Во мај годинава, Дутерте конечно наредил бродот да се врати, откако, како што вели, Канада го развлекувала прашањето со години.

Image by Frauke Feind from Pixabay


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments