18.03.2019 13:07

Кит угина откако проголтал над 40 килограми пластика


На Филипини угина млад кит кој проголтал околу 40 килогрмаи пластични ќеси.

Морските биолози од филипинскиот остров Минданао ја потврдиле оваа вест. Во текот на обдукцијат,а во желудникот на китот биле пронајдени 40 килограми  пластични ќеси, меѓу кои и кеси за ориз, од плантажи за банани и голем број различни други.

loading...

Од желудникот на овој кит извелчена е огромна количина на смет, а морските биолози велат дека причината за бруталната смрт е „желудочен шок“ кој настанал кога китот проголтал голема количина пластика која завршила во океанот.

Како што наведува Гарднија, употребата на пластиката за еднократна употреба е многу раширена во југоисточниот дел на Азија.

Според извештајот на еколошкото здрижение „Ocean Conservacy“ за 2017 година, Кина, Индонезија, Филипини, Тајланд и Виетнам, заедно фрлиле повеќе пластика во океанот отколку остатокот од светот.

Морскиот биолог Дарел Батчеј вели дека во изминатите десет години 57 китови и дефлини страдале поради голтање пластика од океаните.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments