ЕУ вложува милијарда евра во вселенски истражувања

Сподели со своите пријатели

Европската унија ќе вложи повеќе пари во лансирање ракети, сателитска комуникација и истражување на вселената, со цел да ги зачува своите успеси во вселената и да држи чекор со американските и кинеските амбиции, рече комесарот на ЕУ за истражување на вселената, Тиери Бретон.

Во текот на изминатите децении, Европа се обидува да изгради независен пристап до вселената и руските пионери за да ѝ помогне на нејзината индустрија, со успех како што се ракетите „Ариан“ или сателитот „Галилео“, ривал на „GPS“.

Loading...

ПРОМЕНА НА ТАКТИКАТА: НАСА бара докази за вонземска технологија во вселената

Но, неодамнешното појавување на американскиот конкурент „Спејс екс“ и неговите ракети за повеќекратна употреба, како и брзиот напредок на Кина, вклучително и првото слетување на темната страна на Месечината минатата година, даваат нов импулс на европските амбиции, пишува Ројтерс.

„Просторот е една од најсилните точки на Европа и ние си даваме средства да се забрзаме“, рече еврокомесарот Бретон, кој исто така е надлежен за вселенскиот сектор.

Русија против милитаризација на вселената

ЕУ за прв пат ќе потпише договор од една милијарда евра со „Аријан спејс“, а Бретон се надева дека 16 милијарди ќе бидат издвоени во следниот буџет за вселенско истражување.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *