ЕУ треба да го забрани рускиот гас, но тоа нема да се случи, вели премиерката на Естонија

Сподели со своите пријатели

Естонската премиерка Каја Калас изјави за новинарите во Брисел дека Европската унија треба да продолжи со седмиот пакет санкции против Русија, кој вклучува гас.

Loading...

„Мислам дека гасот мора да биде во седмиот пакет, но и јас сум реален. Мислам дека нема да биде таму“, рече таа.

 

Данците поради војната во Украина излегуваат на важен референдум

 

Таа ја опиша забраната за нафта договорена вчера како фер компромис.

„Ова беше најдоброто што можевме да го добиеме. Вчера бев многу скептичен дека ќе постигнеме договор, така што фактот дека успеавме да се договориме е сепак позитивен“, додаде таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес од 6,3 степени ја погоди Јапонија

 

Loading...

БиБиСи: Договорот за санкции против руската нафта е победа на Орбан

 

„Ембаргото за гас не е тема“

Австрискиот канцелар Карл Нехамер веќе ја отфрли можноста за ембарго за гас. „Ембаргото за гас нема да биде тема, јасно стави до знаење германскиот канцелар Олаф Шолц. Руската нафта е многу полесно да се надомести. Гасот е сосема поинаков“, им рече тој на новинарите.