ЕУ на нуклеарната уцена на Кремљ ќе одговори со нови санкции

Сподели со своите пријатели

Европската унија ги смета изјавите на Кремљ за нејзината намера да стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија како неодговорна ескалација и е подготвена да воведе нови економски санкции како одговор на зголемените закани за европската безбедност.

Loading...

„Белорусија држи руско нуклеарно оружје би значело неодговорна ескалација и закана за европската безбедност. Белорусија сè уште може да го запре, тоа е нивен избор. ЕУ е подготвена да одговори со дополнителни санкции“, напиша високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедност. Полиса Џозеп Борел на Твитер, пренесува Укринформ.

Инаку, Путин претходно најави дека во Белорусија ќе биде стационирано тактичко нуклеарно оружје.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.