Естонија го отстрани советскиот споменик од Втората светска војна

Сподели со своите пријатели

Естонските власти иницираа уривање и преместување на споменикот од Втората светска војна од советската ера во пограничниот град Нарва, одлука што претходно наиде на предупредувања и протести од Москва.

Loading...

Инженерите почнаа да отстрануваат тенк на споменикот во Нарва рано денеска, со значителен контингент на полицајци и безбедносни сили кои чуваа стража, објави естонската јавна телевизија ERR.

„Денешната одлука ни помага да го задржиме фокусот на нашите најважни задачи: обезбедување на безбедноста на Естонија и помагање на сите луѓе во Естонија да ги надминат кризите предизвикани од војната во Украина“, рече премиерката Каја Калас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вагнер се враќа од Африка за напад на Харков

Советскиот тенк ќе биде преместен во воен музеј северно од главниот град Талин.

Најавата на владата дека планира да го премести тенкот предизвика бес кај руските власти.

Не е првпат Естонија да ја налути Русија поради преместувањето на воените споменици.

Во 2007 година, естонската влада објави дека ќе го премести споменикот наречен Бронзен војник од центарот на Талин на воени гробишта во предградието на градот.

Споменикот го подигнаа советските власти во чест на советските сили кои ја истуркаа нацистичката војска од Естонија; многу Естонци го сметаат споменикот навредлив поради децениската окупација на земјата од страна на Советскиот Сојуз.

Loading...

Одлуката предизвика бес во медиумите на руски јазик и доведе до дводневни немири во Талин во кои беа повредени 156 лица, а 1.000 лица беа приведени. Земјата подоцна беше погодена од масовни сајбер-напади за кои во голема мера беше обвинета Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Колку руски војници загинале од почетокот на војната во Украина?

Последниот потег доаѓа откако Естонија и две други балтички земји заземаат сè потврди ставови кон Москва по руската инвазија на Украина во февруари.

Естонските власти повикаа на блокирање на Русите да добијат таканаречени шенген визи, кои овозможуваат широк пристап до многу земји од Европската унија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

фото: илустрација