Ердоган откри што разговарале Наришкин и шефот на ЦИА во Анкара

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската надворешна разузнавачка служба Сергеј Наришкин и директорот на ЦИА Вилијам Барнс разговараа во Анкара за спречување избувнување на нуклеарна војна, изјави турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган на новинарите на враќање од самитот на Г-20 во Бали.

Loading...

– Според информациите добиени од шефот на турската разузнавачка служба, Русија и САД разговарале за неупотреба на нуклеарно оружје, државите во моментов не се обидуваат да го употребат. Сакаме да се среќаваме почесто и подготвени сме да помогнеме во тоа. Употребата на нуклеарно оружје, не дај Боже, ќе доведе до избувнување на нова светска војна. Не смееме да му дадеме шанса – нагласи турскиот претседател.

Претходно, Си-Ен-Ен, повикувајќи се на претставник на Советот за национална безбедност на САД, објави дека шефот на ЦИА, Вилијам Барнс, во понеделникот во Анкара се сретнал со директорот на Руската служба за надворешно разузнавање, Сергеј Наришкин, за да разговараат за приведените американски државјани и нуклеарните ризици.

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека Кремљ „нема што да каже“ за содржината на разговорите.