Ердоган: Ќе побарам да се овозможи извоз на руски производи

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека ќе бара руските производи да бидат испорачани преку Црноморскиот коридор, воспоставен со договорот постигнат со посредство на ОН, кога ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин следната недела, објави ТВ Хабертурк.

Loading...

Ердоган на новинарите во авионот, при враќањето од посетата на Балканот, изјави дека извозот на руски житарки и други производи ќе им помогне на сиромашните земји кои се во тешка ситуација, пренесе Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По лавина на северот на Индија исчезнаа 21 планинар

Постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј Небензја, неодамна предупреди дека договорот за извоз на украинско жито можеби нема да биде продолжен по неговото истекување, бидејќи досега ништо не е направено за да се олесни рускиот извоз на жито и вештачки ѓубрива.

„Договорот е склучен на четири месеци, што значи дека истекува во ноември, инаку би требало да се продолжи договорот. Со оглед на резултатите, односно дека во рамките на договорот нема резултати поврзани со рускиот извоз, не исклучувам ништо. – рече Русинот, кој дипломатот им го кажа на новинарите во вторникот, пренесува ТАСС.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Снимка од нуклеарниот воз на Путин предизвика паника (ВИДЕО)

Тој изјави и дека Москва „сака да види како се спроведува рускиот дел од договорот“.

Небензја нагласи дека во рамките на овој договор не се извезувало руско жито, а тоа не е случај ниту со извозот на руско ѓубриво, наведува руската агенција.

Договорот, кој има за цел да помогне во извозот на украинска и руска храна и ѓубрива на светските пазари, беше потпишан на 22 јули во Истанбул, со посредство на ОН и Турција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Западот мора да стане свесен за новата реалност

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...