Емотивниот момент кога веста за смртта на кралицата беше објавена на BBC (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Ова е моментот кога Би-Би-Си ја објави смртта на кралицата Елизабета Втора.

Loading...

Кралицата, која имаше 96 години, почина во Балморал во четвртокот попладне (8 септември).

Трагичната вест дојде неколку часа откако Бакингемската палата издаде соопштение во четвртокот во 12.32 часот, во кое се вели дека лекарите се загрижени за здравјето на кралицата.

Четирите деца на кралицата – принцот Чарлс, принцезата Ројал, војводата од Јорк и грофот од Весекс – побрзаа до нејзиниот кревет во Абердиншир, на кои им се придружија војвотката од Корнвол и грофицата од Весекс.

Војводата од Кембриџ и војводата од Сасекс, и покрај неговите долгогодишни проблеми со монархијата, отпатуваа и во домот на кралицата во шкотските висорамнини.

Војвотката од Кембриџ остана во Виндзор за да се грижи за нејзините и децата на Вилијам, принцовите Чарлс и Луис и принцезата Шарлот, кои во четвртокот го имаа првиот цел ден во нивното ново училиште.

Новинарот на Би-Би-Си Хју Едвардс ја даде историската најава околу 18.30 часот.

На екранот беа прикажани трогателни слики од кралицата, а потоа и националната химна.

Loading...

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.