Експлозиите на Северен тек носат нови стравувања

Сподели со своите пријатели

Европската енергетска криза се чини дека влегува во нова опасна фаза.

Loading...

Доколку се потврди дека Русија стои зад експлозиите што во понеделникот предизвикаа три истекувања на гас на два гасоводи „Северен тек“ во Балтичкото Море, безбедносните импликации за Европа би биле далекусежни, пишува „Политико“.

Можноста подморската енергетска и комуникациска инфраструктура на Европската унија да стане руска цел може да ги натера армиите на европските земји да се подготват за сосема неочекуван нов фронт во украинската војна, што би можело да ги доведе во директна конфронтација со руската морнарица.

Мерки на претпазливост

Велика Британија долго време изразува стравување дека руските подморници во Атлантскиот океан и другите северни води би можеле да се обидат да ги таргетираат подводните интернет кабли.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во некои згради во Виена почна наплатата за возење со лифт

Како резултат на овонеделните експлозии, тие стравови изгледаат помалку дрско и будат сеќавања на екот на „Студената војна“, кога флотите на НАТО и советите, а особено нивните подморници, играа игра „мачка и глушец“ на Балтикот со високи влогови.

Како знак дека земјите итно преземаат дополнителни мерки на претпазливост, норвешкиот министер за нафта и енергија Терје Асланд (Асланд) изјави за националната телевизија на НР Кина во вторникот вечерта дека „ќе бидат преземени чекори за зголемување на подготвеноста“ во врска со инфраструктурата за нафта и гас по разговорите меѓу владата и армијата , полиција и оператори.

Истекување гас од гасоводот „Северен тек“ се случи еден ден откако норвешките власти повикаа на претпазливост по откривањето на неидентификувани дронови во близина на платформите за нафта и гас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во некои згради во Виена почна наплатата за возење со лифт

Руски подморници

Во јули, британската кралска морнарица даде невообичаено експлицитна изјава дека следела руски подморници долж норвешкиот брег.

Loading...

Истрагите за истекувањето на гасоводот се во тек во Данска и Шведска, земјите чии територии се најблиску до местата на инцидентот.

Данскиот премиер Мете Фредериксен ги нарече експлозиите намерен напад и „колку што може да биде сериозен“, но не го идентификуваше виновникот.

И шведската премиерка Магдалена Андерсон (Андерсон) изјави дека „најверојатно станува збор за намерен чин, односно веројатно е чин на саботажа“.

Се чини дека другите европски лидери веќе одлучија кого да обвинат.

– Денеска се соочивме со чин на саботажа – изјави во вторник полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во некои згради во Виена почна наплатата за возење со лифт

Иако експлицитно не ја именуваше Русија, тоа го навести, додавајќи дека „не ги знаеме сите детали за тоа што се случило, но јасно гледаме дека се работи за саботажа, поврзана со следниот чекор во ескалација на ситуацијата. во Украина“.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.