EK предлага осми пакет санкции против Русија

Сподели со своите пријатели

Европската комисија го предложи осмиот пакет санкции против Русија, кој вклучува дополнителна забрана за увоз на одредени производи од Русија, проширување на листата на физички и правни лица под санкции и како најконтроверзна мерка, воспоставување горна граница на цените на увезената нафта од Русија.

Loading...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера, претставувајќи го новиот пакет санкции, изјави дека Русија со организирање фиктивни референдуми на окупираните украински територии и делумно мобилизирање на резервистите, иницирала нова ескалација на војната во Украина.

Таа нагласи дека ЕУ нема да признае никаква анексија на украински територии.

Фон дер Лајен рече дека новиот пакет содржи „плафон“ за цената, над кој ќе биде забрането купување руска нафта и дополнителни ограничувања на увозот од Русија што ќе ја чини Москва околу седум милијарди евра годишно.

Таа потсети дека ЕУ уште порано одлучила од 5 декември повеќе да не смее да увезува руска нафта по морски пат во Унијата.

Дополнително, како што рече, групата Г7 индустриски поразвиените земји постигна начелен договор за формирање на горна граница за цената на руската нафта, која ќе важи и за трети земји.

Конкретна граница на цените засега не е дефинирана, а еден од предусловите за функционирање на оваа мерка е во нејзината реализација да учествуваат клучните услужни дејности како осигурување и транспорт на нафта.

„Таа „плафон“ на цената на нафтата од една страна ќе го намали приходот на Русија, а од друга ќе ја зачува стабилноста на светските енергетски пазари“, рече Фон дер Лајен.

Loading...

Унгарија, Кипар и Грција најмногу се спротивставија на ограничувањето на цената на руската нафта, имено Унгарија поради увозот на таа енергија, а Атина и Никозија затоа што имаат силна флота на танкери за нафта.

Претседателот на Комисијата рече дека продолжената забрана за увоз од Русија ќе ја лиши Русија од дополнителни приходи од седум милијарди евра, а дека дел од пакетот е ажурирана листа на производи кои повеќе нема да смеат да се извезуваат од ЕУ во Русија.

„Целта е да се негираат клучните технологии на рускиот воен комплекс. Тие вклучуваат, на пример, авијациски додатоци, електронски компоненти и специфични хемиски посредници. „Овие нови забрани за извоз дополнително ќе ја ослабат економската база на Русија и нејзиниот капацитет за модернизација“, рече Фон дер Лејен.

Таа додаде дека е предложена дополнителна забрана за вршење на одредени европски услужни дејности за Русија, како и забрана граѓаните на ЕУ да седат во органите на управување на руските државни компании.

Според медиумите, Германија особено инсистирала на оваа мерка, по скандалот околу поранешниот канцелар Гехард Шредер, кој со години беше шеф на надзорниот одбор на рускиот концерн Роснефт и и покрај притисокот од Берлин, одби да ја напушти таа функција до крајот на мај.

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, го прецизираше делот од пакетот кој се однесува на проширување на листата на физички и правни лица на кои ЕУ им воведува санкции.

Тој рече дека на тој список има 1.300 физички или правни лица и дека „мета на санкциите се олигарси, високи воени функционери и пропагандисти кои се одговорни за поткопување на територијалниот интегритет на Украина“.

Според него, како одговор на најновите случувања, ќе бидат додадени лица од властите на самопрогласените републики Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, како и други кои организирале „лажни референдуми“ во тие окупирани украински региони.

Loading...

Беше предложено и додавање на лица од воениот сектор, поточно високи функционери на руското Министерство за одбрана, лица кои помагаат во снабдувањето на руската армија како и оние кои учествуваат во спроведувањето на мобилизацијата, рече Борел.

Како што рече, ЕУ ќе продолжи да воведува санкции за актерите кои шират дезинформации за војната и кои шират лажни информации, а во областа на економијата, на списокот ќе бидат додадени нови клучни теми, кои „не мора нужно да бидат Руски, но учествувајте во санкцијата за заобиколување“.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, појасни дека ЕУ ја интензивира борбата против обидите за заобиколување на санкциите и дека тоа се воведува како нова категорија.

„Во таа категорија ќе можеме да ги наведеме сите поединци кои ги заобиколуваат санкциите. На пример, ако купуваат стока во ЕУ, ја носат во трети земји, а од таму во Русија, ова е заобиколување на санкциите и тие лица може да се стават на списокот. Мислам дека тоа ќе има силен одвраќачки ефект“, рече Фон дер Лајен.

Пакетот санкции предложен од Европската комисија треба да го прогласат земјите-членки на ЕУ и тој да биде усвоен со консензус. Лидерите на ЕУ ќе се состанат следната недела за да разговараат за предложените санкции, а официјалните лица во Брисел изразија надеж дека договор ќе биде постигнат на неформалниот самит на ЕУ во Прага на 6-7 октомври.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.