ЕК ќе предложи нов пакет санкции за Русија

Сподели со своите пријатели

Европската комисија денеска ќе предложи нов пакет санкции против Русија, вклучително и воведување ограничување на цената на руската нафта, објави порталот „Политико“, повикувајќи се на извори.

Loading...

Комисијата денеска околу 14:30 часот по локално време ќе ги информира амбасадорите на земјите од ЕУ за новиот пакет санкции.

Во исто време, блокот планира да ублажи некои санкции, односно да ја укине забраната за извоз на вештачки ѓубрива, цемент и други производи од Русија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Џинпинг: Ќе ја зајакнеме комуникацијата и соработката со ЕУ