Доларот закрепнува по остриот пад, еврото стабилно

Сподели со своите пријатели

Доларот денеска благо закрепна во азиската трговија од најсилниот пад во последните две недели во текот на ноќта, бидејќи инвеститорите останаа внимателни пред податоците за работните места во САД и растечката загриженост за можна рецесија.

Loading...

Индексот на американскиот долар, кој ја мери вредноста на зелената банкнота во однос на кошницата на главните валути, се зголеми за 0,15 отсто на 105,86 поени, откако во текот на ноќта падна за 0,68 отсто, што е најмногу од 19 јули, објави Ројтерс.

Инвеститорите чекаат важен извештај за платите на нефармите во САД, кој ќе обезбеди индиции за тоа како оди американската економија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 отсто

Аналитичарите предвидуваа зголемување на работните места од 250.000 за јули, по зголемувањето од 372.000 во јуни.

Со оглед на вчерашниот извештај дека бројот на Американци кои минатата недела првпат аплицирале за бенефиции за невработеност се зголемил, сигналите за слабеење на американскиот пазар на труд можеби веќе дејствуваат, наведува британската агенција.

Еврото остана стабилно во однос на американската валута на околу 1,0237 долари, откако преку ноќ порасна за 0,8 отсто.

Економистите, сепак, оценуваат дека закрепнувањето на еврото од последните загуби веројатно ќе биде краткотрајно бидејќи енергетската криза во Европа не стивнува, пренесува Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Kрофна мафија“ од Халкидики: Дневно заработувале над 1.000 евра

Прашањето за враќање на турбината за гасоводот Северен тек 1, за кој Русија вели дека го спречува зголемувањето на испораките на гас во Европа, не е поблиску до решение, бидејќи Москва во четвртокот рече дека и е потребна документација за да потврди дека опремата не е предмет на санкции.

Loading...

На друго место, британската фунта падна за 0,14 отсто на 1,21405 долари, што е намалување за околу 0,35 отсто за неделата, бришејќи ги добивките направени во претходните две недели.

Банката на Англија во четвртокот ја зголеми референтната каматна стапка за половина процентен поен на 1,75 отсто, што е највисоко ниво од крајот на 2008 година и предупреди дека Британија се соочува со долга рецесија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пожар зафатил воз во Шпанија, патниците кршеле стакла за да се спасат (ВИДЕО)

Доларот утринава поскапе за 0,21 отсто во однос на јапонскиот јен на 133,215 јени за долар, по падот од 0,69 отсто во текот на ноќта.

Австралискиот и новозеландскиот долар беа малку променети во однос на нивниот американски ривал, тргувајќи се за 0,69645 УСД и 0,6290 УСД, соодветно.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.