Девет европски земји ѝ ветија на Украина нови пакети со оружје

Сподели со своите пријатели

Групата од девет европски земји вети дека ќе ѝ достават повеќе оружје на Украина, вклучувајќи борбени тенкови, тешка артилерија, противвоздушна одбрана, муниција и борбени возила на пешадија.

Loading...

Земјите кои го издадоа соопштението од Естонијаи го нарекоа Талинско ветување, рекоа дека ќе поканат и други сојузници да придонесат во пакетот, објави Ројтерс.

Патем, тие девет земји Естонија, Велика Британија, Полска, Латвија, Литванија, Данска, Чешка, Холандија и Словачка и секоја од нив ќе дадат одреден придонес за Украина.

Така, Данска, која донираше или финансираше воена помош за Киев во вредност од близу 600 милиони евра, ќе продолжи да ги обучува украинските сили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските власти спречиле украински напад со отровен гас

Чешката Република соопшти дека работи со својата одбранбена индустрија за зголемување на производствените капацитети за да обезбеди поголема поддршка на Киев, особено во производството на муниција со голем калибар, хаубици и оклопни транспортери, чија клучна компонента ќе биде одржувањето на опремата. веќе испорачана.

Естонскиот пакет помош се состои од десетици хаубици ФХ-70 од 155 мм и Д-30 од 122 мм, илјадници куршуми артилериска муниција, возила за артилериска поддршка, стотици фрлачи на противтенковски гранати со муниција и ќе продолжи да обезбедува основни и специјалистички обука на стотици припадници на вооружените сили на Украина.

Латвија подготвува нови донации со дополнителни десетици противвоздушни системи „Стингер“ преносливи од човек и дополнителни елементи за противвоздушна одбрана, два хеликоптери М-17, десетици митралези со муниција, неколку десетици беспилотни летала и резервни делови за хаубици М109.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија порача дека војна со НАТО ќе биде неизбежна ако европски војници влезат во Украина

Оваа земја планира да обучи околу 2.000 украински војници оваа година, од основна обука на пешадија до специјализирани курсеви.

Loading...

Новиот литвански пакет се состои од десетици противвоздушни пушки L-70 со десетици илјади муниција и два хеликоптери Ми-8, со вкупна заменлива вредност од 85 милиони, а земјата ќе инвестира уште 40 милиони евра во 2023 година за поддршка украинската армија во форма на анти-дронови, оптика, термо-визуелни уреди и беспилотни летала.

Помошта на Полска за Украина се состои од противвоздушни пушки С-60 со 70.000 парчиња муниција, а Варшава веќе донираше 42 борбени возила на пешадија и продолжува да снабдува хаубици Краб и повеќе.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Варшава: Америка ќе биде виновна ако Русите напредуваат

Словачка ќе продолжи со интензивните разговори со сојузниците за отклучување на дополнителни донации на опрема, сега фокусирани на тенкови, борбени возила на пешадија, системи за противвоздушна одбрана…

Британскиот забрзан пакет се состои од ескадрила тенкови Челинџер 2 со оклопни возила за наплата и поправка, самоодни пушки од 155 мм и уште стотици оклопни и заштитени возила, десетици беспилотни воздушни системи за поддршка на украинската артилерија и многу повеќе.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.