Дали загубата на територии ќе има политички последици за Путин?

Сподели со своите пријатели

Обично можете да очекувате главните неделни вести на руската државна телевизија да ги возвишуваат успесите на Кремљ.

Loading...

Но, неделното издание беше отворено со ретко признание.

„На фронтот за специјални операции, ова беше најтешката недела досега“, објави водителот Дмитри Киселев, изгледајќи сериозно.

„Посебно беше тешко на фронтот Харков, каде по нападот на непријателските сили кои бројно беа супериорни од нашите, руските трупи беа принудени да ги напуштат градовите што претходно ги ослободија“.

Наместо „ослободен“, прочитајте „заробен“

Москва ги окупираше тие области пред неколку месеци, но по молскавична контраофанзива на украинската армија, руската армија загуби значителен дел од територијата во североисточна Украина.

Сепак, руските државни медиуми сè уште прикажуваат сè во подобро светло.

Официјално, она што се случи во регионот Харков не се нарекува „повлекување“.

„Рускиот министер за одбрана ги отфрли гласините дека руските војници побегнале срамно од Балаклија, Купјанск и Ижиум.

Loading...

„Не побегнаа. Тоа беше однапред планирано прегрупирање“, се тврди во последното издание на владиниот весник „Росискаја газета“.

Во таблоидот Московски Комсомолец, воен аналитичар имаше поинаков став за ова прашање.

„Веќе е јасно дека го потценивме непријателот. На руските сили им требаше предолго да реагираат и пропаднаа…

„Следствено, претрпевме пораз и се обидовме да ги намалиме нашите загуби со повлекување на нашите војници за да избегнеме да бидеме опколени“, напиша тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нуклеарката Запорожје ќе работи под руски надзор

Овој „пораз“ предизвика бес на проруските канали на социјалните мрежи и меѓу „патриотските“ руски блогери, кои ја обвинија сопствената војска за грешките.

Исто како моќниот чеченски лидер Рамзан Кадиров.

„Доколку нема промени во стратегијата денеска или утре“, предупреди Кадиров, „ќе бидам принуден да разговарам со лидерите на Министерството за одбрана и раководството на земјата за да им ја објаснам вистинската состојба на работите на теренот“. Ова е многу интересна ситуација. Таа е зачудувачка“.

Поминаа повеќе од шест месеци откако Владимир Путин нареди целосна инвазија на Украина

Во деновите што следеа, се сеќавам дека руските политичари, коментатори и телевизиски аналитичари предвидуваа дека она што Кремљ го нарекува „специјална воена операција“ ќе заврши за неколку дена; дека украинскиот народ ќе ги пречека руските војници како ослободители и дека украинската влада ќе се урне како куќа од карти.

Loading...

Тоа не се случи.

Наместо тоа, повеќе од шест месеци подоцна, руската армија почна да губи територија.

И затоа тука е клучното прашање:

Дали ова ќе има политички последици за Владимир Путин?

На крајот на краиштата, повеќе од 20 години, Путин ужива репутација меѓу руската елита како победник. Дека секогаш успева да се извлече од најтесните проблеми; накратко, дека е непобедлив.

Често го гледавме како руска верзија на познатиот Хари Худини, кој успеваше да се извлече од невозможните ситуации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Директорот на нуклеарката Запорожје не се враќа на работа

Во какви јазли или синџири го врзаа, Путин секогаш успеваше да се ослободи.

Тоа се смени на 24 февруари.

Последните шест месеци укажуваат дека одлуката на Путин да ја нападне Украина беше ужасна погрешна проценка.

Loading...

Неможејќи да обезбеди брза победа, Русија беше вовлечена во долга, крвава офанзива, претрпувајќи низа понижувачки порази.

Кога аурата на непобедливост на авторитарниот лидер почнува да бледнее, тоа може да му создаде одредени проблеми.

Владимир Путин ја знае историјата на Русија

Не заврши добро за оние руски лидери кои водеа војни и не ги добија.

Поразот на Русија од Јапонија доведе до првата руска револуција во 1905 година.

Воените порази во Првата светска војна доведоа до Револуцијата од 1917 година и падот на царот.

Во јавноста, сепак, Путин нема намера да заврши како губитник.

Loading...

„Руската специјална воена операција продолжува и ние ќе продолжиме додека не се исполнат сите однапред поставени цели“, изјави за новинарите во понеделникот неговиот портпарол Дмитриј Песков.

Што нè доведува до следното клучно прашање

Што ќе прави Путин следно?

Ќе се мачите да најдете некој овде кој знае што мисли и планира Владимир Путин.

Многу може да зависи од тоа колку точни информациите што ги добива од воените и разузнавачките началници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Каспаров: Секој Русин што живее во Русија е дел од воената машина на Путин

Но, знаеме две работи: рускиот претседател ретко признава дека греши и ретко прави целосен пресврт.

Loading...

Врз основа на она што го кажуваат државните медиуми, веќе гледаме знаци дека неговите неуспеси на фронтот се обвинуваат за западната поддршка за Украина.

„Киев, со поддршка на НАТО, започна контраофанзива“, објави руската државна телевизија.

Има уште едно непријатно прашање што виси во воздух со месеци:

Ако не може да победи со конвенционално оружје, дали Путин би користел нуклеарно?

„Постои директна закана од употреба, во одредени околности, на тактичко нуклеарно оружје од страна на руските вооружени сили“, предупреди Валери Жалузњи, началник на Генералштабот на украинската армија, пред само неколку дена.

Засега нема очигледни знаци на паника во Кремљ.

Loading...

Руската државна телевизија звучи попозитивно.

Таа ги опишува руските ракетни напади врз енергетската инфраструктура на Украина како „пресвртница во специјалната операција“.

Што се однесува до лидерот на Кремљ, минатата сабота – како што се појавија информации од Украина дека Русија губи територии – опуштениот Владимир Путин го отвораше новото Панорамско тркало во Москва, највисокото во Европа.

Се чини дека рускиот претседател сè уште верува дека како ново големо тркало на Москва, неговата „специјална операција“ ќе се сврти во негова корист.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.