Дали Вагнер стои зад бранот антисемитизам во Франција?

Сподели со своите пријатели

Обвинителството во Франција ја истражува можната вмешаност на Русија во графити со повеќе од 200 Давидови ѕвезди на згради ширум земјата, по што нагло се зголемија антисемитските акти, пишува Jerusalem Post.

Loading...

Појавата на Ѕвездите на Давид на неколку згради минатата недела предизвика загриженост во Франција, каде што тензиите се зголемија по нападите на Хамас врз Израел.

Франција е дом на едно од најголемите муслимански и еврејски популации во Европа.

Уапсени маж и жена од Молдавија

Француските обвинители вчера соопштија дека истражуваат дали лице кое не живее во Франција може да биде одговорно за графитите.

Полицијата уапси маж и жена, родени во Молдавија, кои кон крајот на минатиот месец беа фатени како со спреј сликаат Давидова ѕвезда на зграда во Париз.

Обвинителите рекоа дека откриле разговор на руски јазик на телефонот на парот во кој им било наложено да испрскаат ѕвезда во замена за плаќање.

Телефонското пребарување им помогна на инспекторите да го поврзат парот со уште две лица кои исто така беа фатени како ги сликаат Ѕвездите на Давид во Париз и се чини дека биле во контакт со истото лице во странство, соопштија обвинителите.

Предметната двојка, која ја напуштила земјата еден ден по истрагата, била придружувана од уште едно лице кое ги направило фотографиите, додаваат обвинителите.

Loading...

Вагнер поврзан со Ѕвездите на Давид во Франција?

Во исто време, ботнет за кој обвинителите веруваат дека е контролиран од руската платеничка група Вагнер, промовираше фотографии од цртежите на Давидовата ѕвезда на социјалните мрежи, изјави француски функционер, според Jerusalem Post.

Портпаролот на руската амбасада во Париз одби да коментира дали Вагнерците се поврзани со Давидовите ѕвезди во Франција.

Француските власти минатиот месец забележаа 1.100 антисемитски акти и уапсија 502 лица, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин.

„На полицијата не ѝ недостигаат средства да ги уапси оние што ги напаѓаат француските Евреи и да ги изведе пред лицето на правдата“, рече Дарманин.