Дали Аргентина го доби својот Трамп?

Сподели со своите пријатели

Земјата на гаучосите, фудбалот и тангото отстапи од перонизмот на претседателските избори и за претседател избра политички новодојденец кој ветува „доларски“ пат по кој малку други земји тргнале.

Loading...

Слободарскиот економист без влакна на јазикот Хавиер Мајли (53) убедливо го победи министерот за финансии Серхио Маса (51) на претседателските избори во Аргентина.

Според прелиминарните резултати Мајли освоил речиси 56 отсто од гласовите, додека неговиот противкандидат Маса 44 отсто од гласовите, јавува Би-Би-Си.

Победата на Мајли претставува извонреден пораст за поранешниот ТВ аналитичар, кој влезе во трката како политички аутсајдер со предизборно ветување дека ќе го замени пезосот со долар.

Набргу по објавувањето на резултатите, Мајли се појави пред поддржувачите кои го поздравија со аплауз и во огнен говор ветија дека ќе ја внесе земјата во нова политичка ера.

„Денес започнува реконструкцијата на Аргентина. Денеска почнува крајот на падот на Аргентина. Се соочуваме со огромни проблеми: инфлација, немање работа и сиромаштија. Ситуацијата е критична и нема простор за половични мерки“, рече Мајли во победничкиот говор во Буенос Аирес.

Како што најави, на моделот на декаденција му дојде крајот и нема враќање назад.

„Аргентина ќе се врати на позиција во светот која никогаш не требаше да ја загуби. Ќе работиме рамо до рамо со сите нации од слободниот свет, за да помогнеме во изградбата на подобар свет“, рече Мајли во присуство на идната потпретседателка на Аргентина, Викторија Виљаруел и нејзината партнерка, Фатима Флорес.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина ги повика САД да престанат да го гледаат Пекинг како непријател

Мајли, самопрогласен анархо-капиталист, им вети на гласачите радикален пресврт: тој сака да ја укине централната банка и националната валута, да го намали бројот на министерства од 18 на осум и радикално да ги намали трошоците за социјална помош.

Радикалната програма предложена од Мајли е особено популарна меѓу младите, кои во животот знаеле само постојани кризи, разочарани од политичкиот естаблишмент и сакаат политички промени.

За време на агресивната кампања, тој ги нарекуваше своите конкуренти „политичка каста“, „комунисти“, „паразити“ и „пијавици“, а на митинзите мавташе со моторна пила, што беше знак дека сака да ги намали непотребните државни трошоци.

Овој ексцентричен политичар со однесување налик на рок-ѕвезда, кој себеси се нарекува тантрички секс гуру, со еднаков жар се справува и со папата и со обожавателите на американската поп-ѕвезда Тејлор Свифт.

Тој употреби многу лажни описи за корумпирана влада која ограбува просечни Аргентинци.

Во едно видео кое често се пушташе во кампањата за државата, тој вели дека се однесувал како „педофил во градинка полна со деца намачкани со вазелин“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија ги заострува визните услови за да го намали бројот на имигранти

И покрај радикалните предизборни ветувања, се уште никој не е сигурен што да очекува од Мајли, чие однесување го споредуваат со поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Затоа не е чудно што Доналд Трамп беше меѓу првите што му честиташе на новиот претседател на Аргентина, кој ќе ја преземе функцијата на 10 декември, велејќи му:

Loading...

„Направете ја Аргентина повторно силна“, што е парафраза на предизборниот слоган на Трамп „Направете Америка повторно силна“.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан од мрежата „Х“, исто така, му честиташе на Мајли за неговиот избор и на „народот на Аргентина за одржувањето слободни и фер избори“.

Зборуваа и лидерите на Јужна Америка. Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва, чија политика ја критикуваше Мајли, рече: „Посакувам среќа и успех на новата влада. Аргентина е голема земја и ја заслужува сета наша почит“.

Од друга страна, првиот левичарски претседател на Колумбија, Густаво Петро, ​​објави дека изборниот резултат е „тажен за Латинска Америка“.

Сепак, некои политички аналитичари велат дека победата на Мајли на изборите го одразува очајот на многу Аргентинци и желбата за каква било политичка промена, наместо поддршка за неговата идеологија.

„Некои гласачи ги делат неговите екстремни ставови, но има и други кои гласаа за него бидејќи ја гледаат Мајли како начин да ја изразат својата фрустрација од економската и политичката реалност, која е грда долго време“, вели Карлос Пањи, професор по историја. и политички колумнист во угледниот весник „Насион“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  WFP ја завршува својата главна програма за помош за Сирија

Иако неговиот стил на однесување е близок до Трамп и Болсонаро, Мајли се разликува од овие двајца популистички политичари по нешто поради неговата силна посветеност на слободарската идеологија: тој се залага за отворена имиграција и декриминализација на дрогата.

Мајли се соочува со најголемиот предизвик што практично ниту еден претходен аргентински претседател не можеше да го реши со децении: колапс на економијата, празна државна каса, инфлација која надмина 142 отсто и долг кон Меѓународниот монетарен фонд од 44 милијарди.

Loading...

За да се справи со овој проблем, новиот претседател најавува намалување на даночните стапки и федералните трошоци за 15 отсто од БДП, приватизација на јавното здравство, финансирање на образованието преку ваучери…

Но, економистите и политичките аналитичари предупредуваат дека Хавиер Мајли нема политичка поддршка и економски услови за спроведување на најавените радикални промени.

Неговата нова партија Напредокот на слободата има само седум од 72 места во аргентинскиот Сенат и 38 од 257 во Долниот дом на Конгресот.