22.02.2019 12:43

ДА ЗАМРЗНЕШ: Температурата на Марс и до минуст 95 степени


Со само неколку кликови секој може да провери какво е времето на Марс, благодарение на нов научен инструмент на НАСА.

Вселенската сонда на НАСА Инсајт овозможува секојдневни зивештаи за временските услови на Марс, кои потоа се објавуваат на интернет страници, објавила агенцијата.

loading...

Според последните расположливи податоци, во недела на Марс највисоката температура била 17 степени целизусови, а најниската била минус 95 степени.

– Ова ни е прв уред и дава чувство како да сме во посета на некоја вонземска галаксија, рекол он Банфилд од њујоршкиот Универзитет Корнел, кој го води Одделението за информации за временските услови.

Инсајт е опремен и со прв магнетометер кој ги мери промените во локалните магнетни полиња. Роверот би требало да биде оперативен уште најмалку две години.

Новата роботска сонда на америкснакта вселенска агенција Инсајт лендер на Марс слета во ноември, поставувајќи ја првата сонда на американскиот цивилен вселенски програм која слетала на таа планета.

Би требало да донесе и нови сознанија за историјата на Марс, но и нашата планета.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments