Четворица цивили загинаа во денешното гранатирање на Харков

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на украинската област Харков, Олех Синјехубов, соопшти дека при денешното руско гранатирање на градот Харков загинале четворица цивили, а уште 10 се ранети.

Loading...

 

Кој ги проследил тајните протоколи за Буча? Бундестагот го бара предавникот во своите редови

 

Во изјавата, украинскиот функционер ги повика и жителите на некои градови да се евакуираат, бидејќи наведе дека се очекува да има воени операции во таа област, пренесува Ројтерс, истакнувајќи дека не може самостојно да ги потврди овие наводи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гранатирани цивилни објекти во Харков

 

Арестович се заканува со удар на Москва во случај на напад на Киев: „Украина ќе возврати“

 

Loading...

Генералштабот на украинската армија денеска соопшти дека руските сили продолжуваат со ракетни и артилериски напади врз воената и цивилната инфраструктура во областите на Харков, Доњецк и Запорожје, пренесе Укринформ.