Чешка ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Сподели со своите пријатели

Властите на Чешка ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Русија поради влошената безбедносна ситуација, соопшти денеска Министерството за надворешни работи во Прага.

Loading...

„Со оглед на тековната воена инвазија на Руската Федерација во Украина и можната закана од влошување на безбедносната ситуација, особено за граѓаните на земјите-членки на ЕУ и НАТО, чешкото Министерство за надворешни работи силно апелира да не се патува на територијата. на Руската Федерација Чешкото Министерство за надворешни работи ги повикува своите граѓани да ја напуштат Руската Федерација“, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на министерството, пренесува Ројтерс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хакери ја нападнаа руска државна банка