Чарлс: Човекот кој најдолго чекаше да стане крал

Сподели со своите пријатели

Новиот британски крал Чарлс го имаше најдолгото чекање за тронот во историјата на илјадагодишната монархија.

Loading...

Поради неговата личност и вмешаност во скандали, републиканците се надеваат дека тој ќе биде лош монарх, а неговите поддржувачи сметаат дека поради долгото чекање тој ќе биде „поподготвен“ за тоа од сите пред него.

Обожавателите на Чарлс веруваат дека неговата мудрост, промисленост и посветеност на заштитата на животната средина ќе му ја донесат јавната поддршка што ја заслужува, пренесува Хина.

Сето тоа го засенува првата сопруга принцезата Дијана, која загина во 1997 година во сообраќајна несреќа во Париз, горчливиот крај на нивниот брак и трајното непријателство на дел од јавноста кон втората сопруга Камила, војвотката од Корнвол.

„Тие ве обвинуваат дека сте контроверзни само затоа што се обидувате да го привлечете вниманието на работи кои не се нужно дел од конвенционалното гледиште“, рече Чарлс во интервју за магазинот GQ пред неколку години.

„Мојот проблем е што наоѓам премногу работи за кои треба да се застапуваат или да се борат“, додаде тој.

Чарлс Филип Артур Џорџ, до неодамна принцот од Велс, принцот од Шкотска, војводата од Корнвол, војводата од Ротези, грофот од Керик, баронот од Ренфру, грофот од Честер и Господарот на островите, е роден во Бакингемската палата на 14 ноември 1948 година.

Имал четири години кога умрел неговиот дедо Џорџ Шести, а престолот го наследила неговата мајка.

Loading...

Една година подоцна, во друштво на својата баба и тетка, принцезата Маргарета, го гледал крунисувањето на мајка си.

Го презирал своето училиште Гордонстон, во зафрлениот дел на Шкотска, во кое учел и неговиот татко, но поради тоа бил првиот престолонаследник со диплома од Кембриџ.

Тој беше официјално прогласен за принц од Велс на церемонија во 1969 година и имаше најдолго чекање за тронот од кој било британски престолонаследник во историјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британската премиерка го брани владиниот економски план

Неговите критичари, па дури и некои монархисти, кои мислат дека Чарлс е лош огранок на Домот на Виндзор, велат дека така било подобро.

Том Бауер, авторот на неовластената биографија на Чарлс, Бунтовничкиот принц, го прикажал како арогантен слабик, кој уживал во луксуз и бил поединец кој не можел да поднесе критика.

Комплициран е

Поддржувачите на Чарлс велат дека тој е лесен плен, бидејќи секој негов потег е под лупа од често несимпатичните медиуми.

Има многу клевети, вели поранешен близок соработник на Чарлс кој со години работел со него.

„Прочитав многу работи кои едноставно не се вистинити“, продолжува тој.

Loading...

За својата книга, Бауер разговарал со оние поранешни членови на персоналот на Чарлс кои се вознемирени или огорчени поради нешто, додава истиот извор, кој сакал да остане анонимен.

Значи, каков е Чарлс навистина?

„Комплицирано“, одговара тој.

„Ретко сум сретнал некој толку љубопитен за светот и желен да знае што се случува и зошто. Но, повеќе од се има ентузијазам и работни навики“.

Сајмон Луис, портпаролот на кралицата од 1998 до 2001 година, го опиша Чарлс како посветен, ревносен човек со „лоша смисла за хумор“.

„Ако сте јавна личност и „пукате по облаците со носот“, тие ќе ви замерат“, рече Луис.

Пријателите на Чарлс и оние кои не се слични велат дека тој е посветен на должноста.

Неговиот работен ден започнува со појадок, тој секогаш го прескокнува ручекот, а завршува околу полноќ – секој ден.

Приватно, Чарлс е страстен за театар, литература, сликарство, опера и поп.

Loading...

Се вели дека е голем обожавател на Леонард Коен.

Најсреќен е во градината, го сака Шекспир, слика акварели и пишува книги за деца.

Тој може да биде смешен, но и напорен.

И поранешните колеги тврдат дека лесно пламнува.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Објавена причината за смртта на кралицата Елизабета

Луксуз

Официјалните бројки покажуваат дека неодамнешните патувања во странство на Чарлс биле најскапите во кралското семејство.

Бауер, кој разговараше со 120 луѓе за книгата за Чарлс, неговиот животен стил го нарекува „хипер-луксузен“.

Loading...

Тој го отфрли тврдењето.

„Ох, не верувајте во тоа срање“, одговори тој на нималку кнежевски начин на прашање на австралиско радио новинар, кој го праша дали седнува во тоалетот на патувања, како што тврди Бауер.

Но, кога ќе приреди прием, секогаш се служи најдобрата храна и вино.

А услугата е „кралска“.

„Мислам дека тоа му одговара на принцот од Велс, луѓето би биле разочарани да не е така“, тврди поранешниот соработник.

Loading...

Заплеткување

Не е само неговиот животен стил кој привлекува внимание.

Неговиот страстен активизам за заштита на животната средина и борбата против климатските промени, исто така, доведе до обвинувања дека се меша во прашања што кралското семејство треба да ги избегнува.

Чарлс мисли дека има позиција што му овозможува да изрази цврсти ставови и како би било „криминално“ да не го користи за правилни работи.

Според непишаниот британски устав, монархот мора да биде аполитичен, но принцот од Велс, смета тој, не смее.

„Има многу работи на кои се обидував да го свртам вниманието сите овие години, работи на кои другите не, а сега конечно почнуваат да сфаќаат дека она што се обидував да го кажам не е така. луди како што мислеа“, изјави Чарлс во интервју во 2017 година. години.

Loading...

Чарлс предупредуваше за пластично загадување на океанот, што е вообичаено место денес и сите се загрижени.

Но, некои од неговите други ставови, како што е неговата поддршка за комплементарната медицина, продолжуваат да предизвикуваат потсмев.

Во 2013 година беше откриено дека Чарлс имал 36 средби со владини министри за три години, а две години подоцна британскиот Врховен суд наредил неговите писма до министрите, кои медиумите ги нарекоа „белешки од црн пајак“, бидејќи неговиот ракопис личи на чкртаници, може јавно да се објави.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Објавена причината за смртта на кралицата Елизабета

Чарлс им пишувал на министрите, меѓу другото, за куќите во селата, храната во болниците и судбината на забот Патагонија.

Дијана

Сепак, темата која најмногу ја плени јавноста е сепак разводот на Чарлс со Дијана, нејзината смрт во сообраќајна несреќа во Париз и неговиот втор брак со Камила.

Некои ја обвинуваат за неуспехот на првиот брак на Чарлс.

Loading...

Анкетите покажуваат дека репутацијата на Чарлс никогаш не се опоравила од штетата претрпена пред дваесетина години.

Истражувањето на јавното мислење од почетокот на оваа година покажува дека само девет отсто од испитаниците го гледаат Чарлс како омилен член на кралското семејство.

Во истата анкета 54 отсто од луѓето одговориле дека имаат позитивно мислење за него.

За политичар тоа би било одличен резултат, но рејтингот на кралицата или на неговите два сина е многу поголем.

Во едно интервју во 1995 година, Дијана сугерираше дека Чарлс не сака да биде крал и дека не е отсечен за толку тешка улога.

Loading...

Не е точно, велат тие што работеле за него.

„Чарлс веројатно ќе биде најподготвениот монарх во историјата и мислам дека ќе биде многу добар крал“, рече Луис.

Иако Чарлс не сакаше да зборува за себе како монарх, бидејќи предуслов за тоа беше смртта на неговата мајка, зад сцената одамна се беше подготвено за такво сценарио.

„Луѓето се во право кога зборуваат за привилегии, пари, палати и Бентли“, рекол поранешниот помошник на принцот.

„Тоа е привилегија, но е и товар. Таков живот не би посакал никому“.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.