Животни (Page 28)

Сподели со своите пријатели

Огромна дамка која во вторник се појавила на радарот на американската Национална метеоролошка служба не бил дождовен облак над јужниот дел на Калифорнија, туку рој бубамари. Метеорологот Џо Дандреа рекол дека ројот кој се појавил над Сан Диего бил широк околу 129 километри. Loading… Тој за Лос Анџелес Тајмс објаснилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Кина се наоѓа една од најопасните заедници во светот, а децата мора да се качуваат и спуштаат низ карпка висока околу 700 метри, за да отидат на училиште или да се вратат од него. Патот кон селото Атулер на југозападот на Кина е опасен и убав во исто време.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светлана и Јуриј Пантеленко од Русија го вдомиле мечка Степан кога тој бил стар три месеци. Сега необичниот домашен миленик има 130 килограми, со нив руча и седи на каучот, додека сите заедно гледаат телевизија. – Останал без родители, беше сам во шумата, ни беше жал за него, рекла Светлaна.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во кинескиот Национален природен резерват Волонг снимена е албино панда. Фотографијата е направена со инфрацрвена камера во април, околу 2.000 метри над нивото на мроето во југозападната кинеска покраина Сичуан. Ретката панда е снимена додека лутала во бамбусова шума, пренесува CCTV. Loading… Снимената панда на телото нема никакви дамки, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со климатските болести на Европејците им се закануваат многу болести кои ги пренесуваат инсектите, а меѓу земјите кои се најманогу загрозени се Србија и Хрватска, велат научниците на неодамна одржаниот собир во Амстердам. Растот на температурата на воздухот е соодветен за населување и размножување на комарците, крлежи и други инсектиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога ја работите професијат акоја ја сакате, навистина не би требало да се задоволувате со минимум. Ако вашето одење на работа и завршувањето на работните обврски ве исполнува, значи дека веќе имате работа од соништата. Во тој случај би требало да дадете се од себе и полека да изградите кариераПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Онлајн ангеција за спојување парови неодамна спровела истражување со 1.600 корисници кои раскажале кога размислуваат за афера, кога разговараат со љубовниците и во кое време најчесто договараат тајни состаноци. Студијата покажала дека за љубовницата се размислува од рано утро, а најчесто им се упатуваат повици на работа, во текот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Змија од Австралија се обиде да ја отфрли својата стара кожа, но се крена на лошо. Во видеото кое е постирано на социјланите мрежи од страна на Центарот за змии во кој таа живее, изгледа како да се обидува да се изеде самата себе, но таа само прогрешила и неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припитомени животни слободно шетаат на плажата и уживаат во пливањето во океанот, поздравувајќи ги туристите и позирајќи за фотографирање. Како се доаѓа до Островот на прасињата? Со лет до група острови Ексумас на Бахами, кои се наоѓаат 56 километри југоисточно од Насуа, од каде со брод се превезувате до оваПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации објавија извештај според кој милион видови растенија и животни се во опасност од изумирање, а дека човечкиот вид е загрозен затоа што му претстои опасност од недоволно храна и здрава вода за пиење. Како што пренесува Њујорк тајмс, изумирањето на белит еи животински видови е последица од развојотПрочитај повеќе