Живот (Page 7)

Сподели со своите пријатели

До ова откритие научниците дошле такашто намерно инфицирале со вирус на настинка 200 здрави возрасни лица (од кои 51 биле пораснати само со едниот родител, при што родителите меѓусебно не разговарале). Потоа ги ставиле испитаниците во карантин на шест дена и чекале да видат кој од нив ќе се разболи.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Елизабет Амоаа (36) од Волсал, Англија, роди бебе девојче без лекарите да забележат дека има две матки и две вагини. Пет години по породувањето и неподносливата болка за време на циклусот, и бил дијагностициран uterus didelphys, конгенитална аномалија во развојот на женскиот генитален апарат во кој се појавуваат две целосноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воспитувањето ментално здрави деца не значи дека нема да плачат, да бидат тажни или да бидат успешни во сè. Ментално силните деца нема да бидат имуни на тешкотии, но и тие нема да ги потиснат нивните чувства. Всушност, спротивното е точно. Менталната сила им помага на децата да излезат одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во Португалија е суспендиран лекар осомничен за дело – небрежност откако мајка родила дете без лице. Малечкиот Родригое е роден на 7 октомври без нос, очи и дел од черепот. Деформитетите се откриени после породуваето во Сетубал, околу 40 км. јужно од Лисабон. Loading… Случајот стигна до медиумите Doctor suspendedПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во животот постојат голем број непишани правила што сите би требало да ги знаат, но за жал многумина никогаш не ги почитуваат. Генерално гледано, станува збор за едноставни норми што поттикнуваат љубезно и добро однесување. Во продолжение, прочитајте кои правила би требало да станат дел од вашето секојдневие… 1. АкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Честопати забележуваме како двајца долгогодишни љубовни партнери почнуваат да наликуваат еден на друг: исти движења, гримаси, па дури и цртите на лицето некако им се изедначуваат. Научници од Универзитетот во Мичиген се обидоа да дадат одговор на тоа прашање. Имено, тие направиле анализа на снимки на луѓе кои биле младоженциПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Иако воспитувањето на секое дете е предизвик само по себе, одгледувањето девојче може да биде тешко. Стив Бидлф, психолог и автор на неколку книги за воспитување на децата, објасни на кои шест работи треба да им обрнат внимание родителите кои чуваат девојче. Loading… Револуционерна метода за воспитување: Дали сте слушналеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еритреја е земја во источниот дел на Африка на брегот на Црвеното Море. Се граничи со Судан на северозапад, Етиопија на југ и Џибути на југоисток. Еритреја обично се опишува како една од најрепресивните земји во Африка, како место каде на луѓето им недостасува слобода, пренесува Би-Би-Си. Ова не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зависноста од интернет зема толкав замав што во светот се отвораат клиники за третман. Експертите од целиот свет се здружија да најдат решение за овој проблем, но допрва треба да излезат со магична формула. Најдобриот предлог дојде од австралискиот колеџ за педијатрија. Loading… Експертите од установата сметаат дека децата неПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Тина Бехарано (47) од Лос Банос, Калифорнија, родила ќерка кога имала 17 години, но набргу по раѓањето ѝ било кажано дека нејзиното бебе починало. Три децении подоцна, таа дозна дека нејзината мајка и лекарите ја излажале. Веднаш откако ја извадиле од просторијата за породување, нејзината мајка ѝ рекла дека немаПрочитај повеќе