Патувања и дестинации (Page 38)

Сподели со своите пријатели

Јапонците се повеќе се селат во градовите и не се заинтересирани за живот во куќи надвор од градот, што предизвикало пад на побарувачката, односно пад на цената. Loading… Државата не вовела никакви потикнувања ниту за преземање на старите кучи, наследени од членовите на семејствата, пишуваат медиумите. Локалните заедници не можатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На еден дел од долгата граница меѓу Шпанија и Франција се наоѓа една мала, но прекрасна држава. Како што претпоставуваме дека не знаете премногу за неа, еве 10 интересни факти за Андора. Loading… 1. Верувале или не, Андора е 14та најстара држава во светот. Кога сме кај бројките, да додадемеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аеродромот „Чанги“ во Сингапур неодамна доби трговски центар кој на патниците им го олеснува чекањето на летот. Големата градба во форма на крофна во централниот дел има воден вортекс висок скоро 40 метри, што го прави најголем внатрешен водопад во светот. Loading… Со седум титули за најдобар светски аеродром, сингапурскиотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Градскиот совет на Венеција ги поддржа правилата со кои ќе се казнуваат проститутки на улиците на туристичкиот град на лагуните. Loading… Казните исто така ќе се однесуваат на лица кои ноќе ќе консумираат алкохол надвор од кафетерии, на туристи кои се обидуваат да се капат во каналите или чекорат низПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оние кои ја посетиле оваа пештера тврдат дека веќе на влезот можете да почуствувате чудна енергија која како да не доаѓа од овој свет, а за оваа грчка пештера се врзуваат и многу култни свеоштва и претпоставки за воени експерименти. Loading… Скриеното и мистериозно место близу Атина скоро никој иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пролетта е во полн ек, па луѓето ширум светот посетуваат цветни паркови за да уживаат во благодетите на најубавото годишно време. Една од најпознатите такви атракции е ботаничката градина Кеукенхоф, интернационелн парк на цвеќето во Холандија кој датира од 1949 година. Loading… Сместен е скоро на самиот брег на градотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Еден од најдобрите делови од пролетта е оној кога ќе го видите првиот цвет како избива од земјата. По долгата и сива има, тоа е прв знак кој говори дека топлото време е тука зад аголот. Loading… View this post on Instagram ?????? Que lugar mais lindoooo!!! #beautifulplaces #wisteriaflowertunnel #niceПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припитомени животни слободно шетаат на плажата и уживаат во пливањето во океанот, поздравувајќи ги туристите и позирајќи за фотографирање. Loading… Како се доаѓа до Островот на прасињата? Со лет до група острови Ексумас на Бахами, кои се наоѓаат 56 километри југоисточно од Насуа, од каде со брод се превезувате доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Југоисточна Турција, во провинцијата Мардин сместен е истоимен град кој е слика на целокупната турска различност во културите и верувањата. Се наоѓа само 30 километри од северната граница со Сирија и на листата на УНЕСКО. Loading… Поглед на некогашна Месопотамија Мардин, меѓу другото, е град специфичен по својот изгледПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Езерото Атабад на северот на Пакистан се формирало на 4 јануари 2010 година, при голем одрон на карпа. Одронот бил кобен за дваесет мештани во долината на реката Хунза и предизвикал голема материјална штета. Loading… Текот на реката Хунза бил блокиран пет месеци, што оневозможило нормален живот во околните села,Прочитај повеќе