Занимливости (Page 2,768)

Сподели со своите пријатели

Поголемиот дел од луѓето не знаат какви опасности се кријат зад овој проблем. Loading… Потресот кој се случи во 2011 година во Фукушима повторно ги има покренато прашањата за радиоактивноста, односно радијацијата. Поголемиот дел од луѓето не знаат дека опасноста од радијација е закана за целиот свет и дека тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Проѕирниот мост долг 300 метри, дело на израеллскиот архитект Хаима Дотан, поставен над 180 метри длабока провалија во геолошко-забавниот парк Чангжажиј, во централната кинеска провинција Хунан е пуштен во употреба. Loading… Според реакциите на првите посетители, може да се заклучи дека шетањето по овој мост е само за храбрите. Имено,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицискиот офицер Грант Морисон од сојузната држава Монтана – САД е снимен во солзи и каење откако сфатил дека тој всушност убил невооружено лице. Loading… Случајот е јавно прикажан на 14 аптил ова година, откако на 7 јануари Морисон го застрелал Ричард Рамирез, подоцна окарактеризирано како оправдано пукање на полицаецот воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ова се пишувањата на медиумите од регионот. Дека српската фолкерка Љупка Стевиќ сними песна со популарниот рапер Снуп Дог. Loading… Песната се вика Оле Оле, а какако тоа звучи слушнете и самите. Да и нам не ни е за верување, но сепак судејќи по сите пишувања навистина станува збор заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Селото Асола Фатехпур Бери е најсилното село во Индија. Веќе со генерации, мажите од оваа село напорно вежбаат два пати дневно и се вистински природни бодибилдери. Loading… Од тинејџери до мажи во 50те години, овие луѓе секојдневно тренираат во Акхада, што во превод значи боречка арена. Таму тие се боратПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сар Андреус има само девет години и поради својот талент во уметничко лизгање сега е вистинска интернет сензација. Loading… Со уметничко лизгање започнала да се занимава кога умала само три години. Настапот го изведува на песната „ Whip My Hair“ од Вилоу Смит, а ги освои срцата на милиони луѓеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ноќта помеѓу недела и понеделник, ќе имаме ретка шанса да уживаме во потполното спектакуларно помрачување на супер Месечина како во 1982 година. Исто такво помрачување на супер Месечината нема да видиме до 2033, велат од НАСА. Loading… Месечината на својот пат ќе биде во перигеа, односно во точка најблиска доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неделава, католичкиот папа Франциско престојува во САД, каде се сретна со американскиот претседател, а многу Американци посакаа и лично да го запознаат и да имаат шанса да го видат нивниот папа, па макар и од далеку. Loading… Една од нив е и петгодишната Софи Круз која успеа да се пробие низПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот фоторепортер Луис Вега, овековечил неколку фотографии од место близу унгарската граница, каде деноноќно, цело лето поминуваат по илјадници бегалци од Блискиот Исток речиси секој ден. Loading… Пристигнав на унгарската граница со Србија во почетокот на септември. Областа која го опкружува селото Реска, неодамна стана жариште на миграцискиот пат кој почнуваПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Компанијата Тармак, направила нешто што во иднина би можело да ги спречи поплавите. Се работи за подлога „TopMix Permeable“, која впива неверојатни 4.000 литри вода за една минута, и која би можела да го замени класичниот бетон. Loading… Најчувствителните места на поплави се населените места, а тука водата нема кадеПрочитај повеќе