Свет (Page 93)

Сподели со своите пријатели

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V“ , соопшти денеска руската компанија за развој на вакцини „Гамалеја“. Loading… Руската компанија на Твитер објави дека производството на вакциниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

АстраЗенека соопшти дека соработува со регулаторите во истрагата за давање помала доза на вакцина против коронавирус, бидејќи резултатите беа подобри кај испитаниците кои добиле помала количина вакцина отколку целосна доза, изјави портпарол на компанијата. Loading… Генералниот директор Паскал Сорио претходно изјави дека АстраЗенека ќе направи дополнителни тестови низ целиот светПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Loading… Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот, за да одговорат на итната здравствена потреба и добро да заработат. Позитивните резултати од завршните испитувања на неколкутеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Loading… Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна вакцинација и дека од граѓаните нема да се бара да се вакцинираат. -Јас отворено ви кажувам, немаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Германија вчера беа потврдени нови 22.806 случаи на коронавирус, со што се надмина прагот од еден милион инфицирани лица од почетокот на пандемијата, јави денеска Институтот за инфективни болести Роберт Кох. Loading… Со ова Германија влезе во групата од 12 земји кои имаат над еден милион заразени лица. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Французинот Мишел Зеклер бара правда откако на видео снимка, објавена од повеќе француски медиуми, се гледа како неколку полицајци го тепаат без очигледна причина. На снимката се гледа како тројца вооружени полицајци го удираат по неколку пати, користејќи палка. Loading… -Сакам да разберам зошто ме нападнаа луѓето што носеа полицискиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Милиони Американци, сепак, и годинава отпатуваа кај своите семејства ширум САД, на традиционалните семејни собири по повод Денот на благодарноста, и покрај предупредувањата на експертите да не го прават тоа поради постојаното зголемување на бројот на заразени и умрени од коронавирусот. Loading… Гласот на Америка пренесе дека поради игнорирањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

– Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот. Loading… „Оваа година многу маси низ целата земја ќе имаат празни места. Сепак, како и вашите, и нашето семејство ќе сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Искусен офицер на Централната разузнавачка агенција загинал пред неколку дена во Сомалија, јави синоќа „Фокс њуз“. Loading… Според телевизијата, убиството на офицерот може да ја забави политиката на претседелот Доналд Трамп за повлекување на американската војска од жешките точки како Африка, Сирија или Авганистан. ЦИА има кадар од 700 лицаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Францускиот министер за здравтсво Оливие Веран денеска изјави дека очекуваните 5.000 новозаболени со Ковид-19 наспроти 16.282 регистриани вчера, би можеле до средината на декември да овозомжат намалување на рестриктивните мерки односно постепено укинување на вториот карантин. Loading… Тој на пресконференција изјави дека стапката на репродукција на болеста се намалила наПрочитај повеќе