Свет (Page 67)

Сподели со своите пријатели

Голема снежна бура отсече од светот околу 13.000 туристи во Зермат, едно од најпопуларните швајцарски скијалишта. Како што пишуваат светските медиуми, снего ги блокирал сите патишта и возот кој водел до одморалиштето во јужната швајцарска акнтона Валаис, кој исто така бил погоден од нестанок на струја, рекол шефот на полицијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека не добил одговор на барањето за американска виза кое неговиот кабинет го пдонел, но напоменува дека е повикан на Молитвениот појадок. – Мојот кабинет поднесе барање за виза. Има повеќе настани таму ан кои сакам да одам. Одоговр не добив, рекол Харадинај, пренесува РТК.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хојт Брајан Ји го заврши мандатот на положбата замник помошник на американскиот државен секретар за централна и јужна Европа, функција која ја извршува од септември 2013 година, пренесува „Гласот на Америка“. Телевизијата „Ал Џазира“ претходно објави дека Хојт Ји поднел оставка, а медиумите шпекулираа дека би можел да ја презедеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Официјално Џеф Безос е најбогатиот човек на сите времиња затоа што неговото богатство достигна вредност од неверојатни 105,5 милијарди долари. Поголемиот дел од неговото богатство доаѓа од Амазон, акциите на компанијата вчера скокнаа за 1,4 отсто и додадоа околу 1,4 милијарди долари во неговото салдо. МИЛИЈАРДЕРСКИ РАЈ: Неверојатни фотографии одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една од главните туристички атракции на чешката престолнина, Прага, средновековниот астрономски часовник, денеска престана со работа во девет часот и се очекува повеќемесечна реставрација.   Loading…   Властите во Прага велат дека часовникот, поставен на кулата на старото Градско собрание во 1410 година,ќе биде целосно расклопен и реставриран, што еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер изјави дека граничниот спор помеѓу Хрватска и Словенија не е само биратерално прашање, туку дека влијае на цела ЕУ и дека тоа е многу поважно прашање од што многумина во Словенија и Хрватска мислат. Како објаснува, Европската комисија не сака инциденти помеѓу двеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон е во тридневна посета на Кина. Повикоа на големи сојуз на Франција, Европа и Кина, кога се работи за климатските промени и кинескиот проект „Новиот пат на свилата“. Заедно со Макрон се и 50 бизнисмени од Франција. Се очекува потпишување на бројни договори и основање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Политичкиот аналитичар Азем Власи вели дека неиздавањето виза на премиерот на Косово, Рамуш Харадинај е јасна порака дека САД не го сакаат на својата територија. Власи за порталот gazetaexpress.com вели дека повод за тоа се ставовите на Харадинај за Специјалниот суд и демаркацијата на граничната линија со Црна Гора. – ТоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Софија денеска убиен е бугарскиот бизнисмен Петар Христов (49), сопственик на една од водечките млекарници во земјата. Христов е убиен во комплексот Манастирски ливади, а полицијата дојавата за тоа ја добила по 10 часа, соопштуваат од бугарското Министерство за внатрешни работи. Businessman Petar Hristov, close to ruling GERB party,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Бугарскиот амбасадор при Европската унија Димитер Цанчев вели дека Европа долго е преокупирана со решавање на сопствените проблеми и дека сега е крајно време вниманието да се посвети на соседите. – Сега кога европската економија се крена, сите имаме шанса да ги погледнеме нашите партнери на Западен балкан и даПрочитај повеќе