Свет (Page 68)

Сподели со своите пријатели

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан испрати писмо до рускиот претседател Владимир Путин во кое детално ја опиша состојбата во Нагорно Карабах и, имајќи ја предвид сојузничката природа на односите меѓу двете земји, бара форма на поддршка за да се зачува безбедноста на Ерменија. Тоа го објави прес-службата на ерменското Министерство заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Грузија беа отворени избирачки места за парламентарните избори.Вкупно, повеќе од 3,8 илјади избирачки места се отворени во земјата, вклучително и повеќе од 50 во странство. Граѓаните на републиката ќе можат да гласаат до 20.00 часот. Loading… На изборите учествуваат 48 партии и две коалиции. Изборите се одвиваат под мешанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија регистрира рекордни 18.681 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, соопшти Институтот за контрола на болести Роберт Кох, додека државата се подготвува за нови анти-епидемиски мерки следната недела, јави ДПА. Вчерашните бројки се трипати повисоки од нивоата регистрирани за време на првиот пик на инфекцијатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Борис Џонсон разгледува опции за воведување нови мерки за карантин на национално ниво од следната недела. Главната причина за тоа е загриженоста поради преоптовареноста на болниците поради големиот скок на бројот на новоинфицирани со Ковид-19, објави Тајмс. Loading… Министерот за надворешни работи Доминик Раб претходно изјави дека воведувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Филипинските власти наредија евакуација на илјадници жители на јужните делови на островот Лузон затоа што на тој дел од територијата на Филипините се приближува бура од категорија 5, најсилна регистрирана во светот оваа година. Тајфунот Гони, проследен со ветрови со над 215 километри на час, се очекува утре да гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот моментно е 45.954.499, регистрирани се досега 1.194.485 смртни случаи и има 33.275.706 оздравени. Русија Loading… Во последните 24 часа во Русија се регистрирани повеќе од 18.000 нови случаи на заразени што претставува најголемо дневно зголемување од почетокот на пандемијата. Вкупниот број наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кандидатот на Демократската партија за претседателските избори во САД, Џо Бајден има осум поени предност пред американскиот претседател Доналд Трамп во последната национална анкета спроведена од „Фокс њуз“. Според анкетата објавена 52 отсто од гласачите го поддржуваат Бајден, додека 44 отсто велат дека нивните гласови ќе му припаднат на Трамп,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Федерален судија на САД и нареди на американската Поштенска служба (УСПС) да воведе „вонредни мерки“ за да се обезбеди навремена испорака на милиони ливчиња врз основа на остварување на правата за предвремено гласање пред претседателските избори на 3 ноември. Судијата Еммет Саливан рече дека наредил да се преземат активности наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД вчера поставија нов црн рекорд по бројот на нови случаи на коронавирус за еден ден – 100.233, што е најмногу од почетокот на пандемијата. Тоа е исто така светски рекорд по бројот на пациенти за еден ден, надминувајќи го бројот на 97.894 нови случаи, регистрирани во Индија на 17Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Американските безбедносни служби потврдија дека ирански хакери кои испратиле заканувачки електронски мејлови до илјадници Американци претходно овој месец „успешно пристапиле до податоците на гласачите на претстојните претседателски избори“. ФБИ и Секретаријатот за внатрешна безбедност (КИСА) во заедничко соопштение наведоа дека „сторителите успешно добиле податоци од регистарот на гласачи во најмалкуПрочитај повеќе