Свет (Page 66)

Сподели со своите пријатели

Кон средината на 2020 година, во екот на пандемијата на  коронавирусот, бројот на бегалци и раселени лица во светот надмина 80 милиони, што е најголем досега, соопштија Обединетите нации. Loading… Високиот комесар за бегалци на ОН, Филио Гранди изрази жалење што светот го достигна тој „мрачен граничник“ и предупреди декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца демонстранти се убиени во обновените протести во северен Ирак организирани против владејачките курдски политички партии, соопштија локални официјални лица. Loading… Британските медиуми јавуваат дека еден демонстрант е застрелан од чуварите кои го обезбедувале седиштето на Демократската партија на Курдистан, во градот Такја, западно од Сулејманија. Вториот демонстрант бил застреланПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од страв дека САД може да останат без доволно вакцини, американскиот претседател Доналд Трамп вчера го потпиша указ со кој на домашните коминтенти ќе им се даде предност при доставувањето вакцини против Ковид-19, во однос на извозот во други земји. Loading… -Декретот осигурува дека американската Влада дава приоритет на вакцинирањетоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Некои авио-превозници пред божиќните и ноговогодишните празниците бараат досега „невидени“ износи за транспорт на сув мраз и друга медицинска опрема, но капацитетите треба да се зголемат во 2021 година кога се очекува да почне вакцинацијата против Ковид-19, изјави Пол Молинаро, раководител на Одделот за поддршка и логистика при Светската здравственаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку лица се уапсени за вмешаност во убиството на водечки ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризад, изјави советникот на претседателот на иранскиот Парламент, Хосеин Амир-Абдолахијан, соопшти иранската агенција ИСНА, на која се повикуваат британските меидуми. Loading… -Сторителите на овој атентат, од кои некои беа идентификувани, па дури и уапсени од безбедноснитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го претстави тимот што ќе го води неговиот тим во борбата против пандемијата и кажа дека ќе биде потребна масовна дистрибуција на вакцини за да се постигне неговата цел – во првите сто дена од неговиот мандат да има сто милиони вакцинирани, пренесуваат британските медиуми.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на САД синоќа ја отфрли последната тужба на републиканците во врска со законитоста на изборниот процес во Пенсилванија, пренесуваат американските медиуми. Loading… Судот без коментар одби да го доведе во прашање изборниот процес во Пенсилванија. Републиканците ги повикаа судиите да интервенираат откако Врховниот суд го отфрли нивниот случај.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Болниците во Пакистан прават напори да се справат со зголемениот број на лица заразени со коронавирус и губат пациенти за кои веќе немаат кислород. Loading… – Се наоѓаме во критична ситуација која се влошува секој ден со нови инфекции, изјави Сајид Кајзер, генерален секретар на Пакистанското здружение на доктори. КајзерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина ќе преземе силни противмерки откако САД воведоа санкции поради „репресијата во Хонг Конг“. Loading… САД воведоа санкции против 14 високи претставници на Кинеската комунистичка партија (ЦЦП) и пратеници поради нивна наводна вмешаност во дисквалификување на опозициските пратеници во Хонг Конг. Предвидено е замрзнување на нивниот имот во странство. ПортпаролкатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Генералното собрание на Обединети нации синоќа усвои резолуција со која 27 декември е прогласен за Меѓународен ден на подготвеност за епидемија, бидејќи ширењето на Ковид-19 покажа недостатоци во предвидувањето на тоа поле. Loading… Во текстот на резолуцијата се повикуваат сите земји-членки, телата на ОН и другите глобални, регионални и субрегионалниПрочитај повеќе