Свет (Page 66)

Сподели со своите пријатели

Поранешниот премиер на Романија, Виктор Понта доби денеска државјанство на Република Србија, пишува српскиот весник „Блиц“. Понта е актуелен претседател на Одборот на Парламентот на Ромија за европски прашања, а дека ќе има и српски пасош потврдено е од Владата на Србија, за весникот. Кон средината на минатата година престојувалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск оценува ека историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од сценаријата за серијата „Игра на тронови“, иако како што вели, во нема нема змејови. – Сите би сакале кога сегашноста и иднината на Балканот би биле помалку драматични со сценаријата. Стабилност, безбедност, просперитет, тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчката крајбрежна стража денеска соопшти дека запленила товар експлозив кој од Турција влегол во Либија, а воедно наведува и дека декативирале „бомба во движење“. Бродот е запленет на 6. јануари а превезувал 29 ковчези со детонатори и експлозивни материјали. – Крајбрежната стража деактивираше бомба во движење, рекол контра-адмирал Јанис СотируПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека земјите од Западен Балкан заслужуваат перспектива како членки на ЕУ и дека мора да се постават темелите за нивниот прием. – Земјите од Западен Балкан заслужуваат перспектива за пристап во ЕУ. Таа нема да биде спроведена во дело за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Калифорнија продолжува потрагата за настраданите во големиот одрон кој однесе десетина домови во округот Санта Барбара, каде досега се потврдени 15 мртви и најмалку 25 повредени.   Loading…   Најмалку 50 лица морале да бидат евакуирани со хеликоптер од загрозената зона. Бројот на жрвтвите би можел да биде поголемПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп преку својот јужнокорејски колега Мун Џае Ин порача дека е отворен за разговор со Северна Кореја, соопштуваат денеска од канцеларијата на претседателот на Јужна Кореја. Двајцата претседатели вчера имале телефонски разговор, ден откако Северна и Јужна Кореја одржаа први преговори во последните две години. Трамп реколПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Претседателот на САД, Доналд Трамп го критикуваше американскиот судски систем за кој вели дека е скршен и неправеден, а по одлуката на судот во Сан Франциско привремено да се блокира неговиот план за укинување на програмата која ги штити младите мигранти од депортација. – Тоа само покажува на сите колкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ изјави дека опозицијата измислува невистинити за изборна кражба затоа што знае дека и овие избори ќе ги загуби, а дека ќе победи листата „Александар Вучиќ – Затоа што го сакаме Белград“. Предноста на СНС во однос на останатите партии била два отсто,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп во петок ќе одлучи дали ќе ги укине казните за Иран, потпишани во Нуклеарниот договор со земјата од 2015 година. Трамп би требало да се сретне со државниот секретар Рекс Тилерсон и министерот за одбрана Џејмс Матис пред петок, соопштил портпаролот на СтејтПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Двете делгации ќе се сретнат во демилитаризираната зона која всушност е граница помеѓу двете земји на Корејскиот полуостров кои никогаш не се признаваат една друга и кои практично и натаму се во војна. Во Панмунџон, на 38. паралела, Северна и Јужна Кореја потпишаа примирје по војната водена од 1950 доПрочитај повеќе