Свет (Page 65)

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака имигрантите да доаѓаат во САД од „целиот свет“ по критиките дека зад затворени врати неодамна рекол дека повеќе би сакал да доаѓаат мигранти од земји како што е Норвешка, а не Африка. Трамп тоа им го кажал на новинарите за време на состанокотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица загинаа, а 65 се повредени кога земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала го погоди Перу. Гувернерката на регионот аеркипа Јамила Осори објави дека 55-годишен маж страдал кога карпа паднала врз него во областа Јаука. Втората жртва настрадала во истиот регион, рекол Хернандо Тавера, директор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,1 степен по Рихтеровата скала ја погодил денеска областа одалечена околу 80 километри југозападно од градот Батангас на Филипините, јавува Американската агенција за геолошки истражувања. Во соопштението се наведува дека потресот се случил околу 15:49 часот по локално време на длабочина од триесетина километри. Над 200Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан вели дека Европската унија треба да им помогне на бегалците, но дека не може да помогне некому додека ја уништува сопствената земја. Орбан вели дека е согласен со папата Фрањо дека ЕУ треба да им помогне на бегалците од христијанска, братска љубов, но дека воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот лидер Махмуд Абас изјави дека претседателот на САД Доналд Трамп би требало да се срами поради начинот на кој се занимава со блискоисточните мировни напори. Во остриот говор на состанокот на Плаестинскиот централен совет, Абас го критикуваше Трамп и неговата политика кон Палестинците, вклучувајќи го признавањето на Ерусалим какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот државен медиум „Раша тудеј“ објави интересен коментар на Нил Кларк, својот редовен коментатор кој пишува и за низа познати британски медиуми, а во кој тој ги анализира актуелните напнатости на Балканот и како решение на проблемот нуди обнова на Југославија. Со оглед на тоа дека РТ го финансира рускатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Лидерот на опозицискиот Демократски фронт на Андрија Мандиќ во полноќ со собир им ја честиташе Православната Нова година, но во тој момент едно момче скокна на сцената. Тој го прекина говорот на Мандиќ со пцовка и тргна кон него, но веднаш реагираше обезбедувањето. Иако веднаш го тргнаа од бината, МандиќПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авион со 162 патници слета од пистата откако при слетување на аеродромот во турскиот град Трабзон и застана на каллива падина, на само неколку метри над морето. Снимката на која се гледа како службите се обидуваат да го извлечат авионот назад на пистата е објавена на социјалните мрежи. Се работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во голем одрон на југот на Калифорнија загинаа 17 лица, додека уште толку се водат за исчезнати, а уништени се најмалку стотина домови, соопштуваат американските власти за новиот биланс. Големо невреме ја погоди Калифорнија, бројот на мртви постојано расте (фото) Три лица се спасени во среда, а властите наведуваат декаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека Вашингтон и Москва преговараат за клучен споразум за нуклеарното вооружување. Путин на состанокот со челниците на руските печатени медиуми, рекол дека планот на САД да ги опреми дел од нуклеарно способните летала и подморници за носење конвенционално оружје, предизвикало загриженост во Русија. Американските плановиПрочитај повеќе