Регион (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Вршителот на должноста премиер на Косово, Рамуш Харадинај оцени дека поканата да се појави пред Специјалниот суд е политичка, дека тоа претставувало притисок врз него да воведе даноци на стоки од Србија, и повтори дека укинувањето на данокот ќе биде „трагично“. „Затоа што веќе двапати ми се судеше (пред ХашкиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На еден од најдобрите пејачи не само во Македонија туку и на Балканот, покојниот Тоше Проески, ќе му биде дадена улица со негово име во селото Јабука кај Панчево, Србија. Предлогот улицата во селото Јабука, дом на голем број Македонци, да го носи името на еден македонски пејач, кој загинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Запрашан за неговото здравје, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека новинарите немаат никаква врска со тоа. – Јас сум хронично болен, плус акутните проблеми што ги имав во тој момент. Секогаш се случува. Тоа доаѓа како „совршено невреме“. Сè уште сум болен денес и под целосна терапија и не еПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Српскиот член на претседателство БиХ Милорад Додик изјави дека Република Српска ќе ги следи сите форми на соработка кои со НАТО ги имаСрбија. Република Српска сака да соработува, но не сака да придонесе за интеграција во Алијансата, изјави Додик за РТС за назначувањето на Зоран Тегелтија за претседател на министритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија нема да биде толку привлечна за Србија откако ќе се реши косовското прашање, изјави заменик-главниот уредник на рускиот центар Карнеги, Максим Саморуков за Радио Слободна Европа. Саморуков, кој учествуваше на панел дискусија за влијанието на Русија во Западен Балкан во рамките на Седмата НАТО недела, рече дека Западен БалканПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По повод 28-годишнината од злосторството во Вуковар, хрватскиот државен врв предводен од претседателка Колинда Грабар Китаровиќ и премиерот Андреј Пленковиќ присуствуваат на комеморација за жрвите. Пленковиќ рече дека треба да се постигне политичка волја во Србија за да и се обезбедат на Хрватска информации што можат да помогнат во разјаснувањетоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Тешка сообраќајна несреќа во која загина 53-годишен унгарски возач на камион се случи на обиколницата во Љубљана пред тунелот Головец. Несреќата ја предизвикал возачот на патничкиот автомобил кога изгубил контрола и се судрил со приколка при претекнување на камион. Loading… Камионот, заедно со возачот, паднал над заштитната ограда во безднаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Амбасадорот Ричард Гренел, претставникот на американскиот претседател Доналд Трамп за разговорите Белград – Приштина, ја поздрави иницијативата за „балкански шенген“, велејќи дека иницијативата би можела да биде успешна доколку ги вклучи сите од регионот, вклучително и Косово. „Ја поздравуваме мини-шенгенската иницијатива на Западен Балкан, како начин да се започне слободноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бурата Викторија, која ја зафати Грција од завчера, направи сериозна штета на некои од омилените одморалишта, а како што велат, најсилниот удар се очекува денес. Викторија во моментов ја уништува Атика, односно Атина, и досега нанесе огромна штета на Западна Грција и Јонските острови. Loading… Обилните врнежи од дожд предизвикааПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, повторно го критикуваше Албанија и премиерот Еди Рама за присуството на тројната средба во Охрид посветена на балканскиот „мини Шенген“ и рече дека албанскиот премиер треба да почека за формирање на нова приштинска влада. Курти вели дека проектот, започнат во Нови Сад и продолженПрочитај повеќе