Македонија (Page 536)

Новинарот и сопственик на порталот „Мактел“, Саше Ивановски – Политико, преку неговиот портал, објави дека вечерва бил нападнат од две маскирани лица пред неговиот дом во населбата Кисела вода во Скопје. Напаѓачите според Ивановски носеле метални шипки и успеале во неколку наврати да го удрат по главата, при што муПрочитај повеќе

Во најновото издание на емисијата ”КОД” што се емитува на Телма, новинарите откриваат детали за тоа кои се лицата кои извршија терористички напад во кумановската населба Тоде Мендол, во делот познат како Диво Насеље. Loading…

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за медиумите, по враќањето од Стразбург изјави дека  настаните во Куманово ја спречиле партијата во намерите да бидат обелодените папките кои откриваат нови детали за случајот „Монструм“ и за затворањето на А1 телевизија. Тој уште еднаш повтори дека објавувањето на нови прислушувани разговори ќеПрочитај повеќе

Loading...

Косовскиот портал Бота Сот објави фотографија направена во моментот кога вооружената група ја преминала границата меѓу Косово и Македонија пред нападите во Куманово. Како што пишува Бота Сот, повикувајќи се на натпис од Газета Експрес, на оваа фотографија  се наоѓаат шест од деветте членови чии тела утринава во 4 часот, беа транспортирани воПрочитај повеќе

Осум условни казни им изрече судот на дел од демонстрантите кои беа притворени по антивладините протести од 5 мај, додека еден од демонстрантите е осуден на 10 месеци затвор, бидејќи претходно е осудуван за слично дело. Како што јавува НОВА ТВ, во прашање е вујкото на сега веќе починатиот Мартин Нешковски. Судот целосноПрочитај повеќе

Телата на деветмината косовски државјани, ликвидирани од македонската полиција во Куманово, денес пристигнаа во Косово преку граничниот премин Качаник. Голем број косовски граѓани и претставници на здружението на ОВК, со знамиња на Албанија, го дочекаа нивното враќање, јавува порталот Бота Сот на албански јазик. Loading… Директорот на косовската судска медицина, Арсим Герџали,Прочитај повеќе

Loading...

Денеска започнува судењето на деветтемина демонстранти кои учествуваа на протестите од 5 мај, меѓу кои има и студенти. Тие се осомничени за „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејствие“. Скопскиот Основен суд вчера им го продолжи притворот за уште 30 дена на четворица учесници во протестите од 5Прочитај повеќе

Двајца припадници на полицијата ја посетиле канцеларијата на НВО ”ЦИВИЛ”, вчера во 12:40 часот, соопшти невладината на официјалната веб страна. Како што стои наведено, полицијата влегла во просториите на ЦИВИЛ и се обратила со зборовите, „вие сте сомнителни“. Loading… ”Божем на шега, двајца униформирани полицајци влегоа во дворот кој еПрочитај повеќе

Зорица Богоевска е мајка на две малолетни деца. Богоевска боледува од рак на коскената срцевина и крвта. Поради ризик канцерот да метастазира, таа мора да замине на лекување во Германија. За третманите се потребни 262000 евра Loading… Сите граѓани кои сакаат да помогнат да се спаси еден живот, може да донираат на: ТелефонскиПрочитај повеќе

Loading...

Во петок во Македонија ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди. Врнежи од дожд ќе има во северозападните, западните и југозападните предели, како и во крајните североисточни предели. Врнежите од дожд ќе бидат пропратени со засилен ветер кој некаде ќе достигне и брзина до 40 км/ч, па поради тоаПрочитај повеќе